verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Circle USDC Rezervlerinin Bir Kısmını BlackRock’a Emanet Ediyor: SEC’ye Kayıtlı Özel Fon

Stablecoin ihraççısı Circle, USD Coin (USDC) rezervlerini dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock tarafından kurulan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) kayıtlı özel bir fona taşımaya başladı.

Circle 3 Kasım tarihinde resmi web sitesi üzerinden yayınladığı basın açıklamasında, USDC rezervlerinin bir kısmını BlackRock tarafından kurulan bir para piyasası fonuna yatırmaya başladıklarını bildirdi. Açıklamada, Circle Reserve Fund isimli fonun nakit ve kısa vadeli ABD Hazine bonolarından oluşacağı belirtildi.

Şirket, fonun yalnızca Circle tarafından yatırım yapılmaya açık olduğunu ve rezervler geliştikçe elde edilen gelirlerin tekrardan yatırıma ayrılacağını belirtti. Varlıkların aktarılması sürecinin 3 Kasım tarihinde başladığını ifade eden Circle, 2023’ün ilk çeyreğinin sonuna kadar sürecin tamamlanmasını beklediklerini bildirdi. Ayrıca fonun saklama bankasının dünyanın en büyüklerinden biri olan Bank of New York (BNY) Mellon olduğu da verilen bilgiler arasında yer aldı.

Cricle CFO’su Jeremy FoxGeen CoinDesk’e verdiği demeçte, şirketin tüm kısa vadeli tahvillerini aşamalı olarak fona aktaracağını ancak nakit rezervin %20’si kadarının fona aktarılacağını belirtti. CEO, USDC’nin sürekli dönüştürülebilir olmasını sağlamak adına nakit varlıkların yalnızca küçük bir kısmının fona aktarılmasına karar verdiklerini bildirdi. Öte yandan Fox-Geen asıl hedeflerinin nakit varlıkların Federal Rezervin ters repo programında değerlendirilmesini sağlamak olduğunu açıkladı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!