verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Coinbase Hacklere Karşı Nasıl Korunuyor?

ABD merkezli dünyanın en ünlü kripto para borsalarından biri olan Coinbase, dijital saldırılara karşı nasıl mı korunuyor? Buyrun içeriğimize…

Hack Olayları, Yatırımcının Sektöre Olan Güvenini Azaltıyor

2013 yılında yaklaşık 3 milyon dolar tutarında kripto para, çeşitli dijital ya da fiziksel hırsızlık olayları sonucu hakkı olan sahiplerinin elinden kötü niyetli hırsızların eline geçti. Geride bıraktığımız yılda ise bu rakam tam 500 milyon dolar tutarına ulaştı. Aynı zamanda, tarihin bugüne dek gördüğü en büyük kripto para borsası hack saldırısı da, Japon kripto para borsası Coincheck’in başına bu yılın başında geldi. Hack saldırısında tam 530 milyon dolar değerindeki NEM koini çalındı.

İşte bu süreçler, kripto para borsalarını her zaman olduğundan daha da fazla güvenlik konusunda tedbir almaya itiyor. Coinbase de bu borsalardan yalnızca biri ve borsa; bu yönde çok ciddi araştırmalar yapıyor.

Coinbase’de Amaç Uyum ve Güven

California merkezli borsada müşteriler rahatlıkla kripto para ticareti yapabiliyor. Müşterilerin kripto paraları kolaylıkla alıp satabildiği ve depo edebildiği ortam; şu anda en çok itibara sahip kripto para borsalarından birisi olarak gösteriliyor. Yaklaşık 20 milyon kullanıcıya birden hizmet veren borsada günlük yapılan işlemlerin maddi yekünü ise neredeyse 150 milyar dolar ve hal böyle olunca; müşterilerin hesaplarını korumak her zamankinden daha da elzem hale geliyor.

Güvenlik Sistemleri

Coinbase, kullanıcıların online cüzdanlarının hacklenmemesi konusunda onlara güven sağlamak zorunda. En azından şirket COO’su Asiff Hirji böyle söylüyor. Bu güveni verebilmek için, Coinbase müşterilerin bakiyelerinin yüzde 99’unu çevrim dışı olarak güvence altına alıyor. İnternet olmadığı için sanal ortam üzerinden saldırı yaşanma şansı tam olarak sıfır. Bu opsiyonların insanlar arasında en çok tercih edilenleri ise kağıt cüzdanlar, masa üstü cüzdanlar ve USB cüzdanlar gibi formatlar.

Yüzde 99’lık kısmın çevrim dışı olarak korunması amenna ancak Coinbase kalan yüzde 1 için de önlem alıyor. Bu fonlar da borsada işlerin yürümesi için kullanılan ve likidite sağlayan değerler. Bu sayede müşteri bakiyeleri hiçbir zaman direkt olarak risk altında kalmıyor ve kalan yüzde 1’in de güvenliği için hummalı bir çalışma yürütülüyor.

Şirket İşe Çok Ciddi Yaklaşıyor

Coinbase işini her zaman çok ciddiye alarak hareket eden bir borsa. Borsa yetkilileri şu anda hizmet verdikleri piyasanın; ekonominin gelecekteki temelini oluşturabilecek bir potansiyele sahip olduğunun farkında. Bu yüzden de borsa, tamamen lisanslı düzenleme kuruluşları ve iş ortakları ile birlikte hareket etmeye özen gösteriyor. Coinbase, aynı bir menkul kıymetler borsası gibi ciddi testler, taramalar ve rutinlerden geçip; güvenlik hizmetini ilgili kurumlara rasyonel olarak kanıtlıyor. Bu sayede şirket; dünyanın en önde gelen kripto para borsalarından biri olma özelliğini korumayı başarıyor.

Şu anda platform üzerinde sadece ve sadece 4 kripto para yer alıyor. Bunlar; Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum ve Litecoin. Bu denli kısıtlı sayı; diğer koinlerin borsada listelenebilmek için adeta birbirleri ile yarışmasına sebep oluyor. Örneğin yatırım firması Lux Captial’ın ortağı olan Zavain Dar, ”Bir kripto para için Coinbase’de listelenmek; elit bir evrene kabul edilmekle eş değerdir.” diyerek, şirketin ne denli yüksek bir itibara sahip olduğunu örnekliyor.

Hirji ve onun çalışma arkadaşları; her zaman şeffaf olmaya özen göstereceklerini belirtirken; müşteri güveni ve uyumununun; her şeyden önde geldiğini belirtiyor. Şirket; var olduğu süre boyunca da müşteri bakiyelerinin güvenliği için elinden geleni yapacağını belirtiyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment