Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Coinbase’den IRS’ye 14 Sayfalık Kripto Para Mektubu: Ciddi Endişelerimiz Var!

ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase, ABD’de gelir idaresi alanında faaliyet gösteren devlet dairesi İç Gelir Servisi’ne (IRS) yaklaşan düzenlemeler hakkında çağrıda bulundu.

Kripto para borsası Coinbase, önerilen kripto para vergi düzenlemeleri hakkında duyduğu endişeleri açıklamak için IRS’ye 14 sayfalık bir mektup gönderdi. Coinbase söz konusu mektupta kripto para işlemleri için brüt gelir ve temel raporlama ile ilgili önerilen vergi düzenlemeleri hakkında ciddi endişeler duyduğunu belirtti.

IRS, geçtiğimiz ağustos ayında yayınladığı 300 sayfalık öneride kripto para sektörüne uygulanacak vergi biçimlerini detaylandırmıştı.

Coinbase’in IRS’ye ilettiği endişeler arasında finansal hizmetlerle eşitlik eksikliği, yinelenen ve külfetli raporlama, mahremiyetin ihlali, teknoloji tarafsızlığının ihlali, gerçekçi olmayan uyumluluk zaman çizelgesi ve vergi mükelleflerinin uyumluluğunu sağlamak için blokzincirinden yararlanma fırsatının kaçırılması yer aldı.

Aşırı kapsamlı ve külfetli bu yaklaşımın kripto para vergi düzenlemelerini kolaylaştırmayacağını aksine zorlaştıracağı vurgulandı. Uygulanabilir olmayan şekillerde aşırı geniş kapsamlı raporlama taleplerinin işleri daha da zora sokacağını belirten borsa, açıklamasının detaylarında şu ifadelere yer verdi:

Kripto paralara geleneksel finanstaki varlıklara davrandığı gibi davranan bir vergi sistemini uzun zamandır savunuyoruz. Önerilen düzenlemeler, yazıldığı şekliyle, Amerikalıların günlük yaşamları üzerinde benzeri görülmemiş, kontrolsüz ve sınırsız bir izleme dayatacaktır. Amerikalıların en özel sağlık hizmetleri kararları hakkında yaptıkları seçimlerin ve hatta bir fincan kahve satın aldıklarında bile hükümetin gözetimini mümkün kılacaktır.

ABD’de Elizabeth Warren’ın dahil olduğu bir grup senatör yakın zamanda yaptıkları açıklamada, kripto para işlemleri için en kısa sürede vergilendirmenin gelmesini talep etmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!