Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Coinbase’den SEC Davası İçin Resmi Yanıt: Yetkilerini Aştı, Reddedin!

ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase, SEC’nin kendi yetki alanını aştığını ve başına buyruk davrandığını belirterek davanın düşürülmesini istedi.

Coinbase avukatları, bir kez daha ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun aleyhine konuştu. Avukatlar tarafından 23 Ekim Pazartesi günü mahkemeye sunulan dosyada, SEC’nin yetki alanının dışına çıktığı belirtilirken bu davanın düşürülmesi gerektiğine yer verildi.

SEC, haziran ayının başında hem Coinbase’e hem de Binance’e yasa dışı şekilde menkul kıymet satışı yapmak ve farklı suçlardan dava açmıştı.

Coinbase cephesi, düzenleyici kurumun tüm yatırım faaliyetlerini kontrol etmeye ve kendi düzenleyici alanını genişletmeye çalıştığını vurguladı. Bununla birlikte SEC’nin şu anki talepleri kabul edilirse sayısız yazılım odaklı hizmetin de menkul kıymet kapsamına gireceği dile getirilirdi.

SEC’nin tüm faaliyetler üzerinde kapsamlı bir yetki alanı talep etmesine karşı çıkan Coinbase avukatları, SEC tarafından açılan davanın tümüyle düşürülmesini talep etti.

SEC’nin şu anda uyguladığı kurallara göre bir kişi sermayesini ayırırsa ve satın alımını kar amacıyla yaparsa bu bir yatırım sözleşmesidir. Ancak SEC, kendi yetkisinin radikal bir şekilde genişletilmesi için bu tanımdan ayrılmaya çalışıyor. Esasen tüm yatırım faaliyetleri üzerinde yetki iddia ediyor ve dolayısıyla sadece kendi hırsıyla sınırlandırılmış kendi düzenleyici alanını tanımlama hakkını talep ediyor. SEC’in pozisyonu kabul edilseydi, sayısız yazılım odaklı hizmet menkul kıymet olacaktı. Bu, SEC yetkisinin emsallere dayanmayan bir başka radikal genişlemesi olacaktır.

Coinbase, 4 Ağustos günü mahkemeye yaptığı başvuruda bu davanın düşürülmesi için zaten resmi bir başvuruda bulunmuştu. Fakat SEC, 3 Ekim Salı günü resmi bir açıklamada bulunarak davanın düşürülmesine yönelik talebin reddedilmesi gerektiğini savunmuştu.

SEC şimdiye kadar sürekli olarak yatırım sözleşmesi belirlemede kullanılan Howey Testi’nin dava için en kritik belirleyici unsurun olacağını ve bu testten alınacak sonucun karar için referans olabileceğini vurgulamıştı.

Davaya bakan yargıç, henüz konu hakkında bir karar açıklamadı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!