verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Coinbase’ten Bilgi Talep Eden Ülkeler Arasında Türkiye de Var

ABD merkezli kripto para şirketi Coinbase tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye, şirkete bu yıl içerisinde bilgi talebi göndererek bu yönde adım atmış kırk iki ülkeden biri oldu.

Dünya genelinde 73 milyondan fazla müşterisi bulunan kripto para borsası Coinbase, 2021’in başından üçüncü çeyreğin sonuna kadar borsa kullanıcılarına ilişkin bilgi talebinde bulunmuş devletlerin listesini yayımladı.

Borsadan ilk kez 2021 yılı içerisinde bilgi talep etmiş ülkelere Türkiye’nin yanı sıra Bosna Hersek, Hindistan, Letonya, Macaristan, Rusya ve Yunanistan dahil oldu.

Farklı ülkelerin hükümet ve kolluk kuvvetleri; ulusal güvenlik veya mülki, idari, cezai durumlar ile ilgili olan sebeplerle Coinbase’ten müşterilerine dair bilgi talep edebiliyor. Şirkete gönderilen taleplerin %70’inden fazlası cezai işlemlerle ilgiliydi.

Coinbase, kendisine iletilen talebin türüne göre belli bir müşterinin ismini, yakın tarihte kullandığı IP adresini ve ödeme bilgilerini devlet yetkililerine verebiliyor.

Şirket şu ana kadar 5 bin 562 tane bilgi talebi alırken, bunların üç tanesi Türkiye devletince gönderildi. Gönderilen bilgi talebi bakımından ABD 2 bin 727, Birleşik Krallık bin 44, Almanya ise sekiz yüz doksan ile ilk üçte yer alıyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!