Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

DeFi Kurucusundan 24 Milyon Dolarlık Altcoin Transferi! Pozisyonları Tehlikede Mi?

Merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü Curve Finance’in CEO’su Michael Egorov, olası bir tasfiye riskini azaltmak için 24 milyon dolarlık CRV’yi hareket ettirdi.

Kripto para piyasasının üzerinde karanlık bulutlar gezmeye devam ederken olası büyük geri çekilmelere karşı hazırlık işlemleri başladı. Curve Finance CEO’su Michael Egorov, 65 milyon dolarlık stablecoin kredisinin tasfiye riskini azaltmak için Aave’ye 24 milyon dolar değerinde toplam 38 milyon CRV yatırdı.

Yapılan bu işlem Egorov’un teminatını artırma ve potansiyel likidasyon riskini hafifletme planının bir parçası olarak yorumlandı. CEO tarafından halihazırda dolaşımdaki toplam CRV’lerin %32’sinden fazlası Aave platformuna yatırılmış durumda bulunuyor.

Egorov, 2022 yılının Nisan ayında Aave’den stablecoin ödünç almaya (borrow) başladı. Egorov süreç içerisinde 37 milyon Tether‘i (USDT) kripto borsası Bitfinex’e gönderirken 51 milyon USDC‘yi ise gelen piyasa yapıcı Wintermute’a aktardı.

Uzmanlara göre CRV’nin fiyatı önümüzdeki aylarda düşmeye devam ederse söz konusu teminat tehlikeli bir hal alabilir ve Egorov’un daha fazla likidite eklemesi gerekebilir. Merkeziyetsiz finans piyasasının iç içe geçmiş yapısı gereği ciddi düşüş dönemlerinde adeta domino taşı gibi birçok firmanın tasfiye olduğu geçtiğimiz dönemlerde gözlemlenmişti.

Açık pozisyon şu anda 1,68 güvence oranına sahip ve eğer bu rakam 1,00’in altına düşerse teminat otomatik olarak tasfiye edilecek. CoinGecko verilerine göre son 1 hafta içerisinde %22,3 değer kaybeden CRV, yazım esnasında 0,649 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!