verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dogecoin (DOGE) Bir Gecede Altıya Katlandı

Dogecoin (DOGE) fiyatı GameStop hissesinde yaşanan gelişmelerin ardından bir gecede altı kat yükseldi. Fiyatın 24 saat içerisinde 0.0122 dolardan 0.078 dolara çıkması, onu piyasanın en büyük yedinci kripto parası haline getirdi.

DOGE fiyatı bu hafta Reddit’teki WallStreetBets topluluğunun hamleleri ile gündeme geldi. Bu topluluğun Twitter’daki temsilcilerinden olduğu düşünülen bir hesap, 28 Ocak sabahı “DOGE fiyatı hiç 1 dolara kadar çıktı mı?” şeklinde bir tweet attı.

WallStreetBets topluluğunun GameStop hisselerinde yüzde 1.800’lük artışa öncülük ettiği düşünülüyor. Bir ürünün fiyatını uçuşa geçirme konusunda rüştünü ispat etmiş bu topluluğun DOGE ile ilgili böyle bir soru sorması, onu ilgi odağı haline getirdi.

Spekülatif amaçlarla başladı

DOGE fiyatı, WallStreetBets o tweeti atmadan önce 0.0077 dolardı. Tweet atıldıktan sonraki ilk 12 saat içerisinde iki buçuğa katlanıp 0.019 dolara çıktı. GameStop hissesini sırtlayan traderlar, aynısını DOGE için yapmaya başladı. Bu haliyle, DOGE fiyatında görülen artışın büyük ölçüde spekülatif amaçlara dayandığı düşünüldü.

GameStop hissesi alan bu insanlar büyük ölçüde Robinhood uygulamasını kullanıyorlardı. Robinhood piyasada yaşanan gelişmeler sonrasında perşembe günü bir karar alıp, GameStop işlemlerini durdurdu. E*Trade, Interactive Brokers gibi platformlar onu takip etti. DOGE fiyatı bunun ardından çok daha hızlı bir şekilde yükselmeye başladı.

Gözler kripto paralara döndü

Robinhood’un küçük yatırımcının değil büyük yatırımcının yanında yer alması, SEC’nin piyasaya ilişkin yaptığı açıklamalar, Melvin Capital’ın squeeze olduğunun öğrenilmesi gibi şeyler sosyal medyada tepki çekti. ABD’li politikacı Alexandria Ocasio-Cortez, alınan karara şu açıklamalarla karşı çıktı:

“Hedge fonları istedikleri gibi alım-satım yapabilirken bireysel yatırımcının hisse almasına engel konuyor. Robinhood’un neden böyle bir karar aldığını araştırmamız lazım. Finansal Hizmetler Komitesinin bir üyesi olarak, bir duruşma önerisi sunulursa desteklerim.”

Wall Street’te yaşanan bu olaylar, gözlerin kripto paralara yönelmesine yol açtı. ClassPass CEO’su Fritz Lanman, Robinhood’un aldığı karara atıfta bulunup, “Bu, sistemin bozuk olduğunun kanıtı niteliğinde. Bu yüzden merkeziyetsiz limanlara sığınmalıyız.” dedi.

DOGE fiyatı hızla yükselmeye başladı

DOGE; GameStop işlemleri durdurulmadan önce WallStreetBets‘in ilgi odağı haline geldi. İşlemler durduktan ve insanlar Wall Street’e karşı kenetlenmeye başladıktan sonra ön plana çıkan coin yine DOGE oldu. Tesla CEO’su Elon Musk 29 Ocak günü sabaha karşı yaptığı bir paylaşımla DOGE’a dolaylı yoldan destekverdi.

Sosyal medyada bir araya gelen GameStop yatırımcıları, trade yapma imkanı ellerinden alındıktan sonra bir mesaj verme niyetiyle kripto paraya yöneldiler. Bu kitlesel hareket onun saatler içerisinde altıya katlanması ile sonuçlandı. Wall Street Bets’in Twitter temsilcisi olduğu düşünülen isim, sabahki açıklamasında şu ifadeye yer verdi:

“Şu sıralar Dogecoin’in uçuşa geçmesini izlemek ve Wall Street’i ifşa etmekle meşgulüz.”

Yerli yatırımcının ilgisini çekti

Dünya genelinde kitlesel bir hareketin aracı haline gelen DOGE için Türkiye’de yoğun talep var. Ekşi Sözlük, Twitter gibi platformlarda Dogecoin ile ilgili paylaşılan mesajların sayısı hızla artarken Google’da ‘Dogecoin’ aramalarının hacmi büyüyor. Kripto para borsası Binance’in 29 Ocak sabahı yaptığı duyuru sonucunda, DOGE kullanıcılarının artık doğrudan Türk lirası ile işlem yapabileceği öğrenildi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!