verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dow Jones Medya Grubu, Brave’i Deneyecek

Dow Jones Media Grubu’ndan yapılan açıklama ile, Brave tarayıcısı ve Dow Jones arasında deneme anlaşması yapıldığı açıklandı.

İki firmanın, Brave’in web sitesi reklamları için hazırladığı Blockchain tabanlı sistemini kullanarak deneme süreci geçireceği ve ortaklık yapıp yapılmayacağına karar verileceği belirtildi.

Yapılan açıklamada, Dow Jones Medya Grubu’nun alt şirketleri olan Barron’s ve Market Watch adlı firmaların da, Brave’in ekosisteminde yer alacağı ve yaklaşık 2 milyon Brave kullanıcısının, bu iki firmanın güncellemelerini takip edebileceği kaydedildi.

Brave’in kurucularından olan ve aynı zamanda CEO’luğunu yapan Brendan Eich, yaptığı açıklama ile şöyle konuştu:

”Brave olarak amaçladığımız en önemli şey, yazarlar ile okuyucuları gizlilik doğrultusunda buluşturmak. Bunu yaparken, gizliliği ihmal etmeden yapmak istiyoruz ve okuyucularımızın da Barron’s ve Market Watch’ın premium haberlerini okuyacağını buradan duyuruyoruz.”

2015’te kurulan Brave, kulanıcılarına gizlilik vaad eden bir oluşum. Özellikle reklamları engelleyen ve çerezleri silerek tam bir anonim deneyimini müşterilerine sunan oluşumda, ayrıca kullanıcıların seçtiği yazarlara BAT ile ödeme yapabilmesinin de önünü açmak istiyor. Geçtiğimiz yıl yapılan ICO’da şirket, yaklaşık 35 milyon dolar toplamayı başarmıştı.

ICO sona ermesine rağmen, platform henüz piyasaya çıkmadı.

Barron’s başkan yardımcısı Daniel Bernard da, anlaşmadan duyduğu memnuniyeti şu sözler ile ifade etti:

”Dünya çapında yayıncılar olarak, müşteri deneyimini arttıracak ve onların geçirdiği zamandan keyif almalarını sağlayacak yeni teknolojilere her zaman açık olmak ve bunları araştırmak zorundayız. Şu anda da tam olarak bunu yapmaya çalışıyoruz.”

Brave, daha önce birçok gazetenin tepkisini çekmişti. Tarayıcının yasa dışı olduğunu savunan grup Brave’e ağır eleştriler yöneltirken, 2016 yılında Amerikan Gazeteleri Derneğinin 17 üyesi, Brave’i mahkemeye vermişti.

Yoğun tartışmalara sebep olan sürecin ardından iş şimdilerde biraz daha tatlıya bağlanırken; aralarında İngiltere’nin belki de en saygın gazetesi olan The Guardian ve ünlü Amerikan gazetesi The Washinghton Post’un da bulunduğu birçok gazete, bağış olarak BAT’ı kabul ediyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment