verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Düşen Değerine Rağmen Bitcoin ABD Ve Kanada’daki Mağazalarda Yayılmakta

Bu hafta içerisinde ABD’nin önde gelen elektronik mağazalarından Newegg, Bitcoin entegrasyon çalışmalarını Kanada’da da gerçekleştireceğini duyurdu. Böylelikle şirketin sahip olduğu milyonlarca müşteri Bitcoin ile istedikleri ürünü alabilecekler.

Bitcoin Mağazalarda Giderek Yayılmakta

Newegg’in CEO’su Danny Lee, şirketin ilk kez Bitcoin entegrasyon projesini duyurduğu 2014 yılından beri fiyatların tavan yaptığını belirterek Bitcoin kullanıcıların ciddi bir alım gücüne sahip olduklarını söyledi. Sözlerine şu şekilde devam eden Lee:

“2014 yılında Newegg müşterilerine Bitcoin ödeme seçeneği sunan ilk büyük şirketlerden biri konumundaydı. O zamandan beri Bitcoin’in fiyatındaki inanılmaz yükseliş Bitcoin sahiplerinin günümüzde inkar edilemez bir alım gücüne sahip olmasına neden oldu. İnanıyoruz ki Bitcoin politakımızı Kanada’daki müşterilerimize kapsayacak şekilde genişletmenin şimdi tam zamanı.”

Bir kripto para birimi ödeme işlemcisi olan ve Newegg tarafından gerçekleştirilen Bitcoin işlemlerinden sorumlu olan BitPay şirketinin CEO‘su Stephen Pair ise açıklama ile hem fikirde olduğunu belirterek geçtiğimiz birkaç yıl boyunca Kanada’daki kripto para birimi kullanımın ciddi bir şekilde arttığını belirterek Newegg’in bu entegrasyonunun ülke içerisindeki Bitcoin adaptasyonunu geliştirmek için önemli bir katkı yaratacağını belirtti. Şunları söyleyen Pair:

“Kanada’da kripto para birimlerine karşı artmakta olan büyük bir ilgi görmekteyiz. Newegg’in Bitcoin ile ödeme seçeneğini Kuzey sınırının ötesine taşıması bize büyük bir mutluluk vermekte.”1

Newegg’in haricinde e-ticaret platformu olan Overstock, dünyanın en büyük seyahat acentalarından olan Expedia, eGifter, Gyft, televizyon servisi sağlayıcısı olan Dish ve Cheapair’da Bitcoin’i bir ödeme yöntemi kabul eden şirketler arasında bulunmakta.

Büyüme Faktörü

Geçtiğimiz Ocak ayında Bitcoin fiyatındaki ciddi düşüşler gerçekleşmeden önce Starbucks’ın yönetim kurulu başkanı Howard Schultz, eğer kripto para birimlerinin gelecekte perakende sektörü için daha ılımlı bir ortam oluşturması ve çok sayıda işlemi gerçekleştirecek kapasiteyi yaratması halinde şirketlerinin de kripto para birimlerini bir ödeme metodu olarak kabul edebileceğinden bahsetmişti.

Gerçekleştirilen online konferans görüşmesi sırasında Schultz, Bitcoin’in küresel çapta mağazalar tarafından kabul edilen bir para birimi olmayacağına inandığını belirtti. Fakat bir kripto para biriminin gelecekte mağazalar tarafından kullanılabileceğini söyledi. Açıklamasına şu şekilde devam eden Schultz:

“Bence gelecekte Blockchain teknolojisi kullanmakta olan bir veya birkaç adet yasal olarak güvenilir dijital para birimi varlığını sürdürebilecek. Bu yasallaşma ve güven ise tüketicilerin bu uygulamaları daha önceden bilinen markalar ile bağdaştırarak gerçek dünyada fiziksel olarak bulunmakta olan mağazalar aracılığıyla gerçekleşeceğine inanmaktayım. Bu sayede insanların bildikleri ve güvendikleri mağazalardan işlemlerini yapabiliyor olacaklar.”

Kredi kartı ve banka kartı sağlayıcı Visa’nın yöneticisi ve Bitcoin Vakfının kurucularından olan Jon Matonis daha önceden yaptığı bir açıklamada benzer bir konuya değinmişti. Matonis yapmış olduğu açıklamada Goldman Sachs gibi büyük bankaların ve Newegg gibi mağazaların Bitcoin’e adapte olmaya devam etmesi halinde, Bitcoin’in gerçekten küresel anlamda bir para birimi olma ihtimali giderek artmakta olduğunu belirtmişti.

Şu anda piyasanın sahip olduğu dengesiz ortam birçok mağazanın kripto para birimlerini bir ödeme yöntemi olarak kabul etmelerini zor bir hale getirmekte. Fakat eğer piyasa halktan aldığı yatırımlar ile ve iyi bir şekilde düzenlenmiş yatırım kanalları ile büyümeye ve olgunlaşmaya devam ederse Bitcoin’in gelecekte mağazalar tarafında kabul gören küresel bir dijital para birimine dönüşmesi hiç de şaşırtıcı olmayacaktır.

Matonis yapmış olduğu bir açıklamada:

“Yeni bankaların ve kurumların bu işe dahil olması bence inanılmaz bir şey böylece piyasada daha çok likiditeye sahip olmuş oluyoruz. Bu bankalar ve kurumlar gelecekte vadeli işlemler piyasasını ve belki de Bitcoin ile çalışan faiz piyasalarını da işe dahil edebilir.”

Matonis, Bitcoin merkezli yatırım araçlarının gelecekte likiditeyi ve istikrarı sağlayacağını düşünmekte.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment