Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

EFT Ücreti Ödemektense Bitcoin Kullanabilirsiniz

Türkiye’deki banka kullanıcıları ETF ile ülkenin herhangi bir yerine para gönderebiliyorlar. Ancak insanlar bankaları değil de kripto paraları kullanırlarsa bu işlemleri çok daha düşük bedeller karşılığında tamamlayabilirler.

Tartışma Konusu

Türkiye’deki bankaların müşterilerden kestikleri EFT ücreti geçtiğimiz günlerde büyük tartışma konusu oldu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bunun üstüne harekete geçti ve EFT ücretlerine bir kısıtlama getirdi.

Resmi Gazete’de yer alan bilgilere göre TCMB ve BDDK, bankaların müşterilerden kesebileceği EFT ücretlerine bir alt ve üst limit getirdi. Alınan yeni karara göre işlem değerinin bin TL ve altında olması halinde ETF işleminden mobil bankacılık uygulamalarında en fazla 1TL, ATM’lerde en fazla 2 TL, diğer kanallarda ise en fazla 5 TL ücret kesilebilecek. İşlem tutarının bin TL ile 50 bin TL arasında olması durumunda bu sınırlar 2 TL, 5 TL ve 10 TL olacak. İşlem tutarının 50 bin TL’nin üstünde olması halinde ise sırasıyla en fazla 25 TL, 50 TL ve 100 TL gibi ücretler kesilebilecek.

Merkez Bankası ve BDDK tarafından alınan bu yeni karar vatandaş tarafından olumlu karşılandı.

Kripto Para Tercihi

EFT işlemlerinden alınabilecek ücrete bir kısıtlama getirilmiş olsa dahi bu ücretlerin hala oldukça yüksek olduğu söylenebilir.

İnsanlar kripto para kullanarak Türkiye’nin ve Dünya’nın herhangi bir yerine çok daha düşük ücretlerle para gönderebiliyorlar. Billfodl verilerine göre şu anda bir Bitcoin kullanıcısının ödemesi gereken ortalama işlem bedeli 4 TL civarında.

Bitcoin kullanıcıları bu kadar düşük bedeller ödeyerek yalnızca birkaç yüz liralık değil birkaç milyonluk işlem bile yapabiliyorlar. Bunların örneğini her gün 1 dolardan düşük işlem bedelleriyle yapılan, milyonlarca dolarlık işlemlerde görebiliyoruz.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment