verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ekonomist Bitcoin Alanları Sürüye Benzetti

Ekonomist David Rosenberg Bitcoin’in bir balon olduğuna inandığını ve yatırımcılarının arz dinamiklerini anlamadan sürü gibi hareket ettiklerini söyledi. Bitcoin fiyatının 23 bin 700 dolara kadar tırmanması ile Rosenberg şu anki tablonun bir çılgınlık olduğunu söyledi.

Ekonomist David Rosenberg Bloomberg’e yaptığı açıklamada Bitcoin yatırımı ile ilgili çarpıcı söylemlerde bulundu. Rosenberg BTC’nin bir balon olduğuna inandığını ve yatırımcıların Bitcoin’in arz dinamiklerini anlamadığını söyledi. Rosenberg Research Baş Ekonomisti David Rosenberg verdiği demeçte Bitcoin’e para yatırmasını isteyen insanlar ile konuştuğunda, çoğunun Bitcoin’in yaratıcının kim olduğunu ve hatta üretim algoritmasını dahi bilmediklerini söyledi. Bu durumu klasik sürü psikolojine benzeten Rosenberg bu yatırımcıların devasa bir balonun içinde olduğunu belirtti.

BTC rekor kırdı, Rosenberg “çılgınlık” dedi

Bitcoin fiyatı 16 Aralık günü 20 bin dolarlık barajı aştıktan sonra 17 Aralık’ta da 23 bin 700 doların üzerine tırmanmayı başardı. BTC yıllık zaman zarfında %200’ün üzerinde artış gösterdi fakat bu performansı da ekonomist Rosenberg’in düşüncelerini etkilemedi. Rosenberg şu anki Bitcoin grafiğinin “kesinlikle bir çılgınlık” gibi göründüğünü dile getirdi.

BTC fiyatı için 400 bin dolarlık tahminini dile getiren Guggengheim baş yatırım sorumlusu Scott Minerd gibi bazı isimler Bitcoin’in daha fazla yükselebileceğine inanıyorlar. Bunun yanı sıra karşıt görüştekiler, 2017 rallisini hatırlatarak bu yükselişin sonunun bir çöküş ile bitebileceğini iddia ediyorlar. Fakat BTC yatırımcıları bu rallide işin içinde büyük ve kurumsal yatırımcıların girmesi ile durumun farklı olacağını düşünüyor.

BTC arzı 21 milyondan fazla olabilir mi?

Ekonomist David Rosenberg 21 milyon dolar olarak öngörülen Bitcoin arzına da değindi. Rosenberg BTC arzının 21 milyonda kalacağına dair şüphelerini dile getirdi.

“Herkes Bitcoin için 21 milyonluk arzın üst sınır olduğunu kabul ediyor fakat kağıt üzerinde bakıldığında, bu limite ulaşıldığında BTC arzının artmayacağına dair hiçbir şey yok”

Rosenberg Research baş ekonomisti Yatırımcıların altının arz eğrisini kesin olarak bilmesine rağmen Bitcoin’in arz eğrisini yalnızca “bildiğini düşündüklerini” ileri sürüyor.