Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

El Salvador Başkanı Nayib Bukele Yeni Hamlesini Açıkladı: Binance CEO’sundan Destek

Bitcoin’i (BTC) yasal ödeme aracı olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador’un Başkanı Nayib Bukele, teknolojik inovasyonlardan alınacak vergiyi sıfıra indirmek için harekete geçiyor.

Nayib Bukele 24 Mart günü paylaştığı bir sosyal medya gönderisinde, El Salvador’u teknolojinin merkezi yapmak için önemli bir adım atmaya hazırlandığını belirtti. Bukele, önümüzdeki hafta kongreye bir yasa tasarısı sunacağını ve bu tasarı kapsamında tüm teknolojik yeniliklerden alınacak vergiyi sıfıra indirmeyi amaçladığını vurguladı:

Gelecek hafta, yazılım programlama, kodlama, uygulamalar ve yapay zeka geliştirme gibi teknolojik yenilikler üzerindeki tüm vergileri (gelir, mülk, sermaye kazançları ve ithalat tarifeleri) ortadan kaldırmak için kongreye bir yasa tasarısı göndereceğim.

Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun (CZ) konu hakkındaki yanıtı ise gecikmedi. Bukele’nin gönderisini alıntılayan CZ, Binance‘in geçen yıl içerisinde Müşteri Destek Merkezi kurduğunu ve bu doğrultuda 60 personellik bir istihdam sağladığını vurguladı. CZ, sözlerinin devamında daha fazlasını yapalım diyerek Bukele’yi destekler bir imaj çizdi.

2021 yılında Bitcoin’i El Salvador’un yasal para birimi yapmasıyla kripto camiası için önemli bir karaktere bürünen Bukele’nin “Bitcoin Şehri” adında bir başka projesi de bulunuyor.

Bukele, Bitcoin Şehri projesinde de gelir vergisi, emlak vergisi, satın alma vergisi gibi vergi kalemlerinin olmayacağı belirtilmişti. Görünen o ki Bukele, yeniliklerin önünü açmak için “Vergisiz El Salvador” vizyonunu tüm ülke kapsamında genişletmeyi planlıyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!