Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Gelir Vergisi Yok, Karbon Salınımı Yok: Karşınızda Bitcoin Şehri

El Salvador Başkanı Nayib Bukele tarafından Mayıs 2022’de detayları açıklanan “Bitcoin City”de şehir sakinlerinden vergi alınmayacağı duyuruldu. İnşaatına bu yıl içinde başlanması planlanan şehirin, girişimcilerin odak merkezi olacağı düşünülüyor.

Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador başkanı Nayib Bukele, Kasım 2021‘de “Bitcoin City” projesini duyurdu. Geçtiğimiz mayıs ayında detayları paylaşılan Bitcoin odaklı şehrin, ülkenin güneydoğusundaki Conchagua Yanardağı’nın etrafında kurulacağı açıklandı. Fernando Romero tarafından tasarlanan projede kripto para birimleriyle uğraşan teknoloji şirketleri için alanlar, yerleşim bölgeleri, bir havaalanı ve liman yer alacak. Ayrıca şehrin tümünde Bitcoin yasal para olarak kullanılabilecek.

Volkan enerjisiyle Bitcoin madenciliğine başlandı

Bitcoin’in resmen yasal para birimi olarak kabul edilmesinin ardından El Salvador’da kripto para alanında yeni hamleler gelmeye devam etti. Bukele, Haziran 2021’de El Salvador’daki volkanlardan elde edilen jeotermal enerji ile Bitcoin madenciliğine başladıklarını duyurdu. Gelen eleştirilere rağmen Bukele, El Salvador’u “kripto cennetine” dönüştürmeyi hedefliyor.

Bukele, 2021 Haziran’da attığı bir tweet’te bu sürecin “yanardağlarımızdan gelen %100 yenilenebilir ve 0 emisyonlu enerji ile sağlanacağını” ayrıca “hızla gelişeceğini” ifade etmişti.

Yenilenebilir enerji temelli vergisiz şehir : Bitcoin City

Twitter’da paylaşılan görsellerde “Bitcoin City” altın gibi görünürken, Başkan Bukele şehrin gerçek hayatta yeşil alanlarla dolu olacağını söyledi. Ayrıca anıtlara, yanardağ üzerinde bir gözetleme noktasına, ticari ve yerleşim alanlarına ve bir havaalanına ev sahipliği yapacağını da sözlerine ekledi. Başkan geçen yıl projeyi duyururken, Bitcoin City’nin birçok vergiden muaf olacağını açıkladı.

Açıklanan diğer detaylara göre şehir, paranın tarihi üzerine sergiler sunan bir müzeye, en son teknolojileri içeren akıllı binalara ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak şekilde donatılmış devasa bir stadyuma sahip büyük bir merkezi meydana sahip olacak.

Bitcoin şehrinin arazisi için hükümetin destek vereceğini ve yatırımcıları çekeceğini belirten Bukele, şehrin kurulumunun yaklaşık 300 bin Bitcoin’e mal olacağının tahmin edildiğini kaydetti.

Nayib Bukele açıklamasına şu cümlelerle devam etti:

Sonsuza kadar gelir vergimiz olmayacak. Gelir vergisi yok, emlak vergisi yok, satın alma vergisi yok, şehir vergisi yok ve CO2 emisyonu sıfır”. Bitcoin City’de sahip olacakları tek vergi KDV, onunda yarısı belediyenin tahvillerini ödemek için, geri kalanı ise kamu altyapısı ve şehrin bakımı için kullanılacak.

Her ne kadar Bitcoin üzerindeki fiyat düşüşü El Salvador ekonomisini olumsuz etkiliyor olsa da, yerel halk Bukele’nin bu kararını desteklemeye ve Bitcoin’in geleceğine dair inancını sürdürmeye devam ediyor. Hükümetin yoğun bir biçimde pazarlayıp teşvik sağladığı Bitcoin uygulması/cüzdanı Chivo yaklaşık 4 milyon kez indirildi ve ülke içerisinde bir rekora imza attı.

Ayrıca Bukele tarafından desteklenen bir diğer proje ise “Chivo Hayvan Hastanesi“. Chivo cüzdan kullanıp Bitcoin ile ödeme yapan kişilerin evcil hayvanlarını sadece 0.25 dolara tedavi ettirebilmelerine olanak sağlayan bu veteriner hastane, ülke içerisinde oldukça yoğun ilgi görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!