verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

El Salvador’un 1 Milyar Dolarlık Bitcoin (BTC) Tahvilleri Ertelenmeye Devam Ediyor: 2022’nin Sonunda Piyasalarda

El Salvador’un 1 milyar dolar değerinde ki Bitcoin (BTC) tahvillerinin piyasaya sürülme tarihi ertelenmeye devam ediyor. Yeni gelişmelere bakılırsa, tahvillerin piyasalar ile buluşması 2022’nin sonunu bulabilir.

El Salvador başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’i ülkesinde yasal para birimi ilan ettikten kısa bir süre sonra volcano tahvilleri olarak bilinen Bitcoin destekli bir tahvil yoluyla 1 milyar dolar toplama planlarını duyurmuş ve bu hedefine ulaşmıştı. Tahvil projesinin geçen sene yapılan ilk duyurulara göre 2022 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülmesi planlanıyordu fakat işler beklendiği gibi gitmedi. Bitcoin fiyatı üzerinde son 10 aydır gözlemlenen düşüş hareketleri, Rusya-Ukrayna savaşı ardından yaşanan global çaplı makroekonomik sorunlar tahvillerin başarı ile tamamlanıp piyasaya sürülememesinin başlıca nedeni olarak yorumlanabilir.

El Salvador’un Bitcoin destekli tahvilleri için hizmet veren yetkili tek kuruluş Bitfinex‘in ve aynı zamanda Tether‘in Baş Teknoloji Sorumlusu (CTO) Paolo Ardoino, Fortune dergisine verdiği bir röportajda konu hakkında şu ifadelerde bulundu:

El Salvador’un Bitcoin tahvilinin bu yılın sonuna kadar daha da erteleneceğini düşünüyorum. El Salvador hükümet yetkililerinin son bir yasa taslağı var ve bu taslak önümüzdeki bir kaç hafta içerisinde meclisten geçebilir. Yasa Eylül ayına kadar geçerse, diğer her şeyin kullanıma sunulmasının makul bir şekilde iki ila üç ay sürmesini bekliyorum.

Bu son açıklamaya göre eğer işler planlandığı gibi giderse ve mecliste çoğunluk gücüne sahip olan Bukele yasayı istediği hızda onaylatıp yürürlüğe koyabilirse, tahviller 2022 yılının sonuna kalmadan da piyasaya sürülebilir.

El Salvador hükümetini yakından desteklemesiyle bilinen film yapımcısı Stacy Herbert, 28 Ağustos günü paylaştığı bir gönderide, “Herkes bana Volcano tahvilleri ne zaman? diye soruyor, cevabım: yakında” ifadelerinde bulundu.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!