verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ethereum Classic Başarılı Bir Blockchain Fork’u Yaptığı İddia Ediyor

Ethereum classic sözde ”zorluk bombası” unsurunu kaldırdı.

”Zorluk bombası” adına sahip olan özellik, ilk olarak 2016 yılında orijinal ethereum kod temelinde yer alan (daha sonra ethereum classic ve ethereum olarak ayrıldı) blockchainin madenciliğinin yapılmasını zamanla daha zor kılmak için tasarlanmış bir kod.  Projeye dahil olan geliştiricilerden ve mevcut ağ bilgilerinden alınan bilgilere göre başarılı ağ güncellemesi blok 5,900,000‘da meydana gelmiş.

Mevcut araçların eksikliği nedeniyle kaç tane düğümün yazılımı güncellediğinin tam yüzdelik dilimini vermek zor olsa da, projeye dahil olan geliştiriciler bir çok borsa düğümünün ve madencilik havuzunun fork gerçekleşmeden önce yazılımlarını güncellediğini belirtiyor.

Bu sebeple güncelleme ethereum classic ve ethereum blockchain’leri arasına hem teknik hem de ideolojik bir mesafe koyuyor.

Ethereum topluluğu proof-of-stake konsensüs sistemine geçişe bağlı kalırken, ethereum classic topluluğu ise üyelerinin iyi bir savaş vermesi sonucu  proof-of-work (iş ispatı) sistemine bağlı kalmayı seçti. Üyelerin düşüncesine göre bu yöntem merkeziyete karşı en fazla direnci sağlayabilecek sistem olarak görülüyor.

Daha da spesifik olarak belirtmek gerekirse, sistemin savunucuları, iş ispatı yönteminin blockchain onaylayıcılarının (madenciler) durmadan donanıma yatırım yapmalarını ve bu sayede blockchain’in içinde kalmalarını gerektirdiğini düşünüyor.

Fork hakkındaki düşünceler 2016 yılı gibi erken bir tarihte başlamıştı ve çokça üzerine düşünüldüğü için bu kadar tartışmalı ve karışık olması beklenmiyordu.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment