verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ethereum Geliştiricisi: ASIC Direnci Diye Bir Şey Yok

Ethereum geliştirici ekibinin üyeleri arasında yer alan Kristy Leigh Minehan, ProgPOW algoritması ve ASIC direnci ile ilgili olarak bazı önemli açıklamalar yaptı. Minehan, Block Channel adlı kaynağa verdiği röportajda, bir ağın ASIC dirençli olmasının pratikte çok zor olduğunu söylerken bunun bir ‘mit’ olduğunu açıkladı.

Minehan, geliştiricilerin sürekli olarak ağda kazımı arttırabilecek özel cihazlar yapma şansının bulunduğunu söylerken; bunu engellemenin ise çok zor bir görev olduğunu açıkladı.

ProgPow özelinde Ethereum ağını ASIC cihazlardan korumaya yönelik konuşan Minehan, şunları söyledi:

”Açıkça söylemek gerekirse, bence ASIC direnci gibi bir şey olamaz. Bu olsa olsa bir mit ya da bir efsane olur. İş ispatlı yani Proof of Work – PoW ağlara baktığınızda işin bir kısmını yapması için her zaman bir çeşit ASIC cihaza ihtiyacınız vardır.”

Bilindiği gibi Ethereum ağında en fazla konuşulan şeylerden birisi de ASIC dirençli algoritmalar yapıp bu cihazların kazım yapmasını engellemek. Spesifik olarak dizayn edilmiş ve muadillerine göre çok daha hızlı ve iyi kazım yapabilen bu cihazlara sahip olan kişilerin, ağlarda merkezi bir yapı kurmasından endişe ediliyor ve bu merkezi yapının ağ güvenliğini sarsmasından korkuluyor.

Bitcoin ağlarında ASIC cihazlar adeta cirit atarken, Monero gibi bazı ağlar ise, yaptıkları rutin güncellemeler ile ASIC cihazların ağda yer almasını ve de kazım yapmasını engellemeye çalışıyor.

Leave a comment