Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ethereum’da Doğrulayıcı Limitini 32 ETH’den 2.048 ETH’ye Yükseltme Önerisi

Ethereum geliştiricileri ağ üzerinde validatör (doğrulayıcı) olmak için uygulanan 32 ETH’lik limiti yükseltmeyi planlıyor.

Ethereum çekirdek geliştiricileri 16 Haziran günü yaptıkları konsensüs toplantısında, dikkat çeken bir konuyu gündeme taşıdı. Toplantıda dile getirilen birçok konunun yanı sıra doğrulayıcılara uygulanan 32 ETH’lik sınırlamanın 2.048 ETH’ye yükseltilmesine dair başlık topluluk arasında gündem yarattı.

Halihazırda Ethereum ağında doğrulayıcı olmak için tam olarak 32 ETH stake edilmesi gerekiyor. Staking işlemi ile birlikte validatörler hem ağın çalışmasına katkı sağlıyor hem de yıllık bazda değişken oranlarda faiz getirisi kazanıyor. Fakat 32 ETH’den daha fazla yatırmak isteyen kullanıcıların yatıracakları miktara oranla birden fazla validatör oluşturmaları gerekiyor.

Geliştiricilere göre bu ekstra validatör oluşturma zorunluluğu ve 32 ETH’lik sınırlı kapasite ise doğrulayıcı seti boyutunun şişmesine yol açıyor. Yapılacak bu limit yükseltmesiyle ağın verimliliğinin artması ve kuyruktaki validatör yoğunluğunun azalması amaçlanıyor. Güncel verilere göre şu anda 600.000 aktif doğrulayıcı ve sırada bekleyen ek 90.000 doğrulayıcı bulunuyor.

Öte yandan söz konusu limitin artmasının Ethereum’un merkeziyetsiz yapısına zarar verebileceğini düşünenlerde var.

Ethereum Vakfı araştırmacısı ve önerilen değişikliğin önemli savunucularından Michael Neuder bu limit yükseltmesinin doğrulayıcı ödüllerinin otomatik olarak birleştirilmesi olasılığını doğuracağını da dile getirdi.

Validatörler mevcut sistemde stake ettikleri miktardan fazla kazanç elde edemiyor ve bu sebeple daha fazla getiri elde etmek varlıkların için başka bir yere yönlendirilmesi gerekiyor. Fakat üst sınır limiti yükseltilirse bu ödüller doğrulayıcılar tarafından birleştirilebilir hale gelecek. Doğrulayıcılar bu sayede stake ettikleri ETH’lerinden daha fazla kazanma potansiyeline sahip olacaklar.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!