Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Popüler Kripto Para Borsası Kar İçin İçerden Trade Mi Yapıyor? Sansasyonel İddia!

Singapur merkezli popüler kripto para borsası Crypto.com’un şirket bünyesi dahilinde piyasa yapıcı ekipler çalıştırdığı öne sürüldü.

Financial Times (FT) tarafından kısa süre önce sunulan ve konuya aşina 5 kaynağa dayandırılan haberde, Crypto.com’un bünyesinde dahili olarak piyasa yapıcı ekipleri kar amaçlı trade için çalıştırdığını iddia etti. FT ayrıca Crypto.com’un bünyesinde ekipler işleterek tahtaları dolu göstermek amacıyla emir defterlerinde fazladan likidite sağladığını dile getirdi.

Kaynaklar, kripto para borsasının geçmiş dönemlerde harici piyasa yapıcılara ve kripto trade’i sunan kurumlara verdiği yeminli ifadelerde Crypto.com’un hiçbir şekilde bu piyasa yapıcı operasyonlarına dahil olmadığını dile getirmişti. Crypto.com iddialara göre kendi çalışanlarını dahili bir piyasa yapıcıya sahip olmadıklarına dair söylemde bulunmaları konusunda tembihledi.

Gelişmelerin ardından açıklamada bulunan Crypto.com cephesi, çalışanlardan diğer piyasa katılımcılarına yalan söylemelerini istemediklerini savundu. Bununla birlikte dahili piyasa yapıcılarına sahip olduklarını inkar etmeyen borsa, bu piyasa yapıcılara üçüncü taraf piyasa yapıcılarla aynı şekilde davrandıklarını ve herhangi bir kayırma olmadığını öne sürdü:

Crypto.com borsasında faaliyet gösteren dahili bir piyasa yapıcımız var ve bu dahili piyasa yapıcı, platformumuzda sıkı spreadleri ve verimli piyasaları aynı şekilde kolaylaştıran üçüncü taraf piyasa yapıcılarla tamamen aynı muameleyi görüyor. Bu tartışmalı bir uygulama değil.

SEC başkanı uyarmıştı

Açıklamada öne sürülen iddiaları yumuşatmaya çalışsa da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Binance ve Coinbase’e açtığı davalar gölgesinde ortaya çıkan bu bilgiler bir dava da Crypto.com için açılabileceği düşüncesini akıllara getirdi.

Bir borsanın birden fazla faaliyeti yasalara aykırı şekilde yürütmesi hakkında açıklamada bulunan SEC Başkanı Gary Gensler, Crpyto.com’un da durumuna uyarlanabilecek şekilde şu ifadeleri kullanmıştı:

Kendilerine borsa diyen bu ticaret platformları bir dizi işlevi bir arada yürütüyor. Geleneksel finansta, New York Borsası’nın aynı zamanda bir hedge fonu işlettiğini ve piyasa yaptığını görmüyoruz.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!