Yaklaşık 3 gündür üst üste, Ethereum ağında ciddi bir aşırı yüklenme mevcut ve çoğu uzman bunun bir spam saldırısı olduğunu düşünmekteydi. Olay ilk olarak açığa...

Ethereum’daki Tıkanıklığın Sebebi Bulundu – Sorumlu Klon Bir FOMO3D Oyunu

Ethereum düşüş

Yaklaşık 3 gündür üst üste, Ethereum ağında ciddi bir aşırı yüklenme mevcut ve çoğu uzman bunun bir spam saldırısı olduğunu düşünmekteydi. Olay ilk olarak açığa çıktığında, ağdaki tek bir adres yüzde 24.85 oranında gaz tüketerek işlem gönderiyor ve alıyordu. Bir kaç geliştirici ve uzmana göre, eski bir Ethereum tabanlı piyango oyunu olan FOMO3D‘nin klon hali, bütün bu sorunların sebebi olabilir. Oyunda piyango kazanmak için kullanıcıların devamlı anahtar satın alması gerekiyor ki bu da ağı inanılmaz bir işleme zorluyor.

Sabah 7:30 saatlerinde, oyun için olan akıllı kontrat yapısı %34.5’e yakın gas tüketiyordu. ETH gas fiyatları bundan sonra biraz toparlanmış olsa da, hala 0.39 dolar civarlarında geziniyor.

Orbs bünyesinde Blockchain mühendisliği ve güvenliği konularından sorumlu olan Leonid Beder konu hakkında şunları ifade ediyor:

”Buradaki olay bilinen bir Ponzi oyununun bir klonu olarak gözüküyor. Bu akıllı kontratın makine kodunu analiz ettiğimizde, FoMo3D short akıllı kontrat yapısına çok benzediğini gördük ve yaptığı işlemler de bunu destekler nitelikte. FoMo3D short, FoMo3D isimli ponzi oyununun daha kısa bir versiyonu ve bu versiyonda son ”anahtarı” satın alan kişi piyangoyu kazanıyor.”

”Bu da kullanıcıların deli gibi işlem yapmasını ve Ethereum ağını tıkamasını sağlıyor.”’

Eğer bu gerçekten de sözü edildiği gibi bir oyunsa, eninde sonunda etkinliğin durup ödülün birine verilmesi gerekmekte. Şu an için devam eden bir oyun 7.8 milyon doları aştı ki bu teknik olarak 21.738 ETH seviyesinde bir değere sahip.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.