verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

eToro Anketi: Ripple Yatırım ve Kar Konusunda Zirvenin Tek Lideri

Sosyal ticaret ve yatırım şirketi eToro tarafından yapılan bir anket yatırımcıların kripto para birimlerine olan ilgilerini gözler önüne seriyor. Anket buna ek olarak yatırımcıların en çok hangi kripto para ile meşgul olduklarını ve son yılda en karlı kripto paranın hangisi olduğunu yüzdelik dilimlerle ifade ediyor.

Anket için elde edilen veriler 2017 Mart ayı ile 2018 Şubat ayı arasında toplandı. Bu zaman dilimi önem teşkil ediyor çünkü bu yılın Ocak ayından sonraki Bitcoin patlamasının verilerini de elde edebileceği bir periyotu içeriyor.

Ripple [XRP] 18-23, 24-35, 36-54, 55+ yaş grupları için en çok işlem yapılan koin. Bitcoin [BTC] ve Ethereum [ETH] ise yukarıdaki dört yaş grubu için başlıca kaynak olarak Ripple’ın hemen arkasında yer almakta. 23-35 ve 36-54 yaş gruplarında yaşanan popülerite kaybının da gösterdiği üzre, özellikle Bitcoin, yatırımcıları sahip olduğu yüksek fiyatlar yüzünden yatırım yapmaktan alı koymuş olabilir.

Litecoin 4. sıralamada yer alırken, Bitcoin Cash, Ethereum Classic ve Dash ise değişken yaş gruplarındaki belirsizlik yüzünden 5, 6, ve 7. pozisyonlar için birbirleri ile savaşıyor. Popüler koinlerin forkları olmaları ve alt koin olmaları onları buralarda tutan unsur yorumunu yapmak pek de yanlış olmayacaktır.

YAŞ ARALIKLARI

”Kripto para yatırımcılarının yatırım yapabilecekleri bir çok kripto var ancak bu yatırımlarını nerelere yaptıkları konusunda yaşın bir etkisi var mı? Farklı kripto para birimlerinin popülerliğini 4 yaş grubunu baz alarak araştırdık.”

Stellar [XLM] ve Neo [NEO] her grup için sıralamanın en sonunda yer alıyor ancak Stellar 8. olurken Neo 9. olmakta.

YATIRIMCI TECRÜBE SEVİYELERİ

 

”İnsanlar kripto para yatırımcılarını düşündüğünde, akıllarında hemen onların ne yaptığı ve ne kadar tecrübeli olduğu hakkında bir imaj belirebilir. Sonuçlarımız gösteriyor ki farklı altyapıya sahip yatırımcıların sadece çok az bir kısmının kripto yatırımı ile ilgili bir geçmişi ve altyapısı var.”

Anket sonuçları gösteriyor ki yatırımcıların büyük bir çoğunluğu kripto ticareti alanında henüz ‘acemi’ (yeşil renk) durumunda.  Yatırımcıların %80’ine yakını bu alanda tecrübesiz, %11’i (mavi) orta bir tecrübeye sahip ve %7’si (turuncu) ise alanda gerçekten tecrübeli diyebileceğimiz insanlar.

Ankete göre yatırımcıların çoğu bilgisayar veya iletişim teknolojileri temelli işlerde çalışıyor. Anketin çoğunluğunu kripto para birimlerini asıl gelir kaynağı olarak kullananlar oluşturuyor ve bunları satış için kullananlar ile öğrenciler ve finans sektöründe çalışanlar takip ediyor.

Tacirlerin çok düşük bir yüzdesi ise sanat veya emlak sektörü ile uğraşıyor veya emekliye ayrılmış. Tacirlerin sahip olduğu diğer kayda değer işler ise eğitim, sağlık, mimari ve turizmden oluşmakta.

Cinsiyet konusunda ise büyük bir uçurum mevcut. Katılımcıların %91.5’i erkek iken sadece %8.5 gibi cılız bir oranda kadın yatırımcı mevcut. Kadınlar %2’lik bir oran ile nispeten Ripple’a yatırım yapmaya daha eğilimli. Neo ise %1’in altında kadın yatırımcı oranına sahip. Erkeklerin en favori koini ise %1 civarlarındaki Ethereum Classic.

ORTALAMA KAR ORANI

”İnsanlar bir çok sebepten ötürü yatırım yapabiliyor. Bazı yatırım stratejileri uzun döneme yayılmış sonuçları hedeflerken bazıları ise potansiyel ”çabuk kar” olayını hedeflemekte. Farklı kripto para birimleri arasından yatırımcılar için ortalama kar getiri oranını haritalandırdık.”

Ripple, karlılık yarışında toplam %8 ortalama kar miktarından %2’lik bir fark açarak birinci sırayı göğüslüyor. Dikkate değer bir husus ise verilerin toplanmaya başlandığı zaman olan 2017 Mart sıralarında Ripple değerinin 0.005 dolar civarlarında olmasıydı. Şubat 2018 tarihleri civarında ise Ripple değerinde devasa bir %23100’lük büyüme görülmüş ve birim fiyatı 1.16 dolar seviyelerine çıkmıştı.

Ethereum ise ikinci sırada gelip %6’lık bir kar oranına sahip. Ether değeri geçen Mart sıralarında 15 dolar civarında iken bu yılın Şubat ayında 1118 dolar seviyelerine çıkmıştı. Bu yükseliş %7353’lük bir büyüme gösteriyor.

Litecoin ise Ethereum’un sahip olduğu oranın sadece yarısı olan %3 ile 3. sırada yer aldı. %4223’lük bir büyüme gösteren Litecoin geçen senenin Mart ayında 3.77 iken 2018 Şubat ayında 163 dolar seviyelerine yükselmeyi başarmıştı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment