verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Fas’ta Rüzgar Enerjili Mega Bitcoin Madencilik Tesisi Açılıyor!

Bitcoin madenciliği düşen fiyatlara rağmen hala çok fazla talep görmeye devam ediyor. Madencilik endüstrisinin şu an daha fazla kazanç elde etmek için ucuza getirmesi gereken en temel unsur enerji. Şu sıralar Fas içerisinde, sadece Bitcoin madenciliği yapmak için devasa bir tesis inşa edilmekte. Söz konusu tesis 36 megawatt’lık rüzgar enerjisi üretecek.

Bitcoin Madencilik Endüstrisi Büyüyor

Önümüzdeki Ocak ayından itibaren, Fas’ta yeni bir rüzgar çiftliği kurulacak. Ülke şu an rüzgar çiftlikleri için çok fazla fırsat sunuyor ve bir çok şirket de bu fırsatlardan yararlanıyor. Ancak bölgenin tek dezavantajı, enerji nakil hatları şebekesine bağlantı sağlayacak taşıma hattının eksikliği. Bu faktör dışında, Fas güney kıyısı rüzgar enerjili Bitcoin madenciliği için mükemmel bir alan gibi gözükmekte.

Sağlam bir şebeke bağlantı eksikliği olsa bile, rüzgar enerjisi sayesinde Bitcoin hala çok kazançlı bir fırsat sunmakta. Kripto para madenciliği üzerine odaklanan Soluna firması, alt yapılarını tam olarak Fas’ın güney kıyısına kurmayı planlamakta. Firma şimdiden 165.000 metrekarelik araziyi satın aldı bile. Kurulacak tesis ilk olarak 36 megawatt‘lık elektrik sağlayacak ancak zamanla 900 megawatt gibi inanılmaz bir rakama ulaşabilecek.

Firma elde ettiği elektriği sadece Bitcoin madenciliği için değil, bunun yanı sıra Fas’a elektrik satmak için de kullanacak. Bu sayede firma Bitcoin madenciliğinin olası bir volatilitede çok da kazançlı olmaması durumunda, rotayı hemen başka yöne kırabilir ve işlerine devam edebilir.

 

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment