Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

FBI, Bir Eve Zorla Girip Bitcoin Çalmayı Planlayanları Tutukladı

Federal Soruşturma Bürosu (FBI), on milyonlarca dolarlık bitcoin çalmak için “gece yarısı bir ailenin evine zorla girmeye yönelik şiddetli bir plana” katılan iki adamı tutukladı.

18 Mayıs ile 24 Mayıs 2020 tarihleri arasında, sanığın gece yarısı mülk sahibinin evine zorla girmeyi ve cüzdanlarının özel kodlarını vermeye zorlamayı planladığı iddia ediliyor. ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) Cuma günü, Dominic Pineda ve Shon Morgan’ıon milyonlarca dolarlık Bitcoin için ev soygunu yapma planı” ile suçlayan bir iddianamenin açıklandığını duyurdu.

Savcılıktan yapılan açıklamaya göre sanıklar 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilirler.

ABD’li Avukat Damian Williams olayla ilgili olarak şunları söyledi:

Sanıklar, gecenin bir yarısı bir ailenin evine zorla girmek ve içinde on binlerce dolar değerinde Bitcoin bulunduğunu düşündükleri hesabın özel anahtarına el koymak için plan yaptılar.

2 sanığın yargılandığı HOBBS Yasası suç kapsamına göre;

“…herhangi bir eşya veya malın hareketi, soygun veya gasp veya herhangi bir kişiye veya mülke, bu bölümü ihlal eden herhangi bir şey yapmak için bir plan veya amaç doğrultusunda fiziksel şiddet uygulayan veya buna teşebbüs eden veya komplo kuran veya tehdit eden şahıslara bu başlık altında para cezası veya yirmi yıldan fazla olmamak üzere hapis cezası uygulanır”

Eve planlanan soygun sırasında, Bitcoin fiyatı yaklaşık 10.000 dolardan işlem görüyordu.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!