Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

FED Dijital Merkez Bankası Paralarını Araştırmaya Devam Ediyor

ABD Merkez Bankası (FED) Yönetim Kurulu üyelerinden Lael Brainard’ın açıklamalarına göre FED dijital paraları araştırmaya devam ediyor.

Araştırmalar Sürüyor

Günümüzde Japonya, İsveç, İngiltere gibi ülkeler dijital merkez bankası paralarıyla ilgili çeşitli araştırmalar yapıyor, toplantılar düzenliyorlar. Görünüşe göre ABD Merkez Bankası’nın da bu yönde çalışmaları bulunuyor.

FED Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard, Stanford’da verdiği bir konuşma sırasında dijital paralarla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Dünya genelindeki birçok merkez bankasının dijital paralarla ilgilendiğini vurgulayan Brainard, FED’in de bu yönde çalışmalar yaptığını söyledi.

Brainard’ın açıklamalarına göre FED hem dijital paralarla hem de dijital merkez bankası paralarıyla ilgili araştırmalar yapmaya devam ediyor. FED ayrıca bu alanda yaptığı çalışmalarda rakiplerini olabildiğince geride bırakmaya gayret gösteriyor.

ABD Merkez Bankası şu anda dünyadaki diğer pek çok merkez bankası gibi dijital paralarla ve DLT (distributed ledger technology) ile ilgili araştırmalar yapıyor. Ancak bilindiği kadarıyla FED’in henüz kendi dijital parasını geliştirmek gibi bir planı yok. Çin’in kendi dijital parasını kullanıma sunmasıyla birlikte FED’in ne gibi bir adım atacağını ise zamanla göreceğiz.

 

 

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment