Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Fed/Powell Çin’in Dijital Parasını Yorumladı

Fed Başkanı Jerome Powell, Çin’in dijital yuanı hızlı bir şekilde geliştirmesinin Fed’in kendi dijital para projesini aceleye getirmeyeceğini açıkladı. Powell, Çin’in CBDC’ye olan yaklaşımının ABD’de işe yaramayacağını söylüyor.

Jerome Powell, Reuters haberine göre Fed’in öncelikli hedefinin piyasaya hız kazandırmak değil, küresel çapta baskın rezerv para birimi olan doların dijitalleştirilmesinde felakete yol açabilecek yanlış adımlar atmaktan kaçınmak olduğunu söyledi.

Powell, “Doğru yapmak, hızlı yapmaktan çok daha önemli. Çin’in dijital parası burada işe yarayacak bir para değil.” dedi. Fed başkanına göre dijital yuan, Çin hükümetinin gerçek zamanlı olarak tüm ödemeleri görmesine olanak sağlıyor.

“Dijital merkez bankası paraları artık mümkün”

Powell, Fed’in CBDC’lerin potansiyel kabiliyetlerini anlamak için zaman ayırdığını ifade etti. CBDC’lerin artık mümkün olduğunu dile getiren Powell, CBDC’nin vatandaşlar için iyi bir şey olup olmadığını anlamaları gerektiği söylüyor.

Fed, CBDC araştırmaları için MIT’deki Digital Currency Initiative ile ortak bir proje yürütüyor. Araştırma projesinin 2-3 yıl sürmesi bekleniyor.

Fed Başkanı, 22 Mart’ta katıldığı bir etkinlikte de dijital dolar konusunda acele etmeyeceklerini açıklamıştı.

Dijital yuan incelemeleri sürüyor

ABD Başkanı Joe Biden, dijital yuan incelemelerini artırdı. ABD’deki bazı yetkililer, Çin’in dijital parasının ABD dolarının küresel rezerv para birimi statüsünü elinden alabileceği ve bu paranın ABD yaptırımları için kullanılıp kullanılamayacağı konusunda endişelendiklerini dile getirmişti

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!