verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

FED Yetkilisi Kripto Para Pazarını ‘Saçmalık’ Olarak Nitelendirdi

Amerikan Merkez Bankası FED’in Minneapolis şubesinin başkanı olan Neel Kashkari, kripto para sektörüne yönelik çok ağır eleştrilerde bulunurken; düzenlemelerin olmaması ve sürekli dolandırıcılık haberlerinin gelmesi ile birlikte, sektörün tamamen bir saçmalığa dönüştüğünü ifade etti.

Michigan’da düzenlenen bir etkinlikte söz alan Kashkari, kripto para sektöründe son dönemde dolandırıcılık haberlerinin oldukça fazlalaştığını belirtirken, buna bir son verilmesi gerektiğini söyledi. Kashkari, artık sektördeki çılgınlığın kontrol edilemeyecek boyutlara ulaştığını ve bunun da ciddi bir sorun yarattığını belirtirken; şunları söyledi:

”Bazı insanların gelip kötü niyet göstermesini dahi anlayabilirim ancak olay gerçekten de çok başka yerlere doğru gitmeye başladı. Kripto para piyasasına girebilmek için herhangi bir yasal sınır ya da bariyer yok. Gerçekten bu büyük bir sorun yaratıyor. Satış yapmanızın, ICO düzenlemenizin de önünde bir engel yok. Ne kadar fazla kişiyi kandırabilirseniz, o kadar fazla satış yapıyorsunuz. Sonra insanlar gidip ben milyarder oldum çünkü size ürün sattım diyor. Elimde de bundan milyonlarca var, o yüzden parayı vurdum diye düşünüyor. Halbuki elinde gerçekten para eden bir şey yok. Bu ve bunun gibi şeyler yüzünden sektörde tamamen bir manyaklık başladı. Bunun sonu nereye varacak çok merak ediyorum. Faydalı ve güzel şeylerden çok bu tarz haberleri duymaya başladık.”

Her Şey Karanlık Değil

Kashkari, tüm bu çizdiği olumsuz tabloya karşın, Bitcoin veya diğer kripto paraların gelecekte önemli bir rol oynayacağını da düşünüyor. Ancak tüm bu çılgınlığın ve keşmekeşin içinde, Kashkari’ye göre çok az kripto para yara almadan ve güçlü bir şekilde yoluna devam edebilecek.

Tüm bu yaşanan süreçlerin, sektörde her zaman hakimiyet kuramayacağını belirten başarılı yönetici, sektörde gelecekte ciddi bir dalgalanma olacağını ve çok az projenin bundan sağ çıkacağını düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Kashkari, daha önce yaptığı açıklamalarda da kripto para piyasasına ağır eleştriler yöneltmişti. Örneğin bu Ocak ayında konuşan başarılı yönetici, Bitcoin’in halk ve yatırımcı gözünde pek de bir itibarı olmadığını ve bu yüzden asla itibari paraya tehdit oluşturma potansiyelinin olmadığını savunmuştu.

Yine Mayıs 2017’de de konuşan başarılı yönetici, o dönem yaptığı açıklamada ise Bitcoin’den ziyade, onun arkasında olan Blockchain teknolojisinin daha ilgi çekici olduğunu iddia etmişti.

FED’in üst düzey yöneticilerinden birkaçı da Kashkari ile benzer fikirlere sahip. Örneğin Nisan ayında bir açıklama yapan New York birimi başkanı John Williams, kripto paraların Amerikan dolarını geçme şansını sıfır olarak nitelendirirken; buna sebep olarak da Bitcoin ve diğer kripto paraların bir para biriminin sahip olması gereken özellikleri taşımaması olarak göstermişti.

Ancak bazı FED yetkilileri de, Bitcoin’e ve diğer kripto paralara karşı tamamen soğuk değil. Örneğin FED’in başındaki isim olan Jerome Powell Williams ile Kashkari’nin aksine kripto paralara karşı olumlu bir tavır takınmış durumda.

Kasım ayında yaptığı açıklamada ”Kripto paralara tamamen karşı olmak gibi bir şeyi asla düşünmem.” diyen Powell, ”Elbette ki kripto paraların belli başlı riskleri var. Kara para aklama ve vergi kaçırma bunların başında geliyor. Ancak biz ne kripto paralara karşı bir propaganda yürütürüz ne de onlara tamamen izin verme yönünde konuşuruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Aynı Kashkari ve Williams gibi, Powell de Blockchain teknolojsinin daha önemli olduğunu savunurken; kripto para sektörünün gerçek ekonomiye bir tehdit oluşturmayacağı konusunda da çalışma arkadaşlarına katılıyor. Powell, sektörün yeterli hacimde olmaması ve yeteri kadar büyük olmaması sebebiyle hiçbir zaman geleneksel piyasaların yerini alamayacağını belirtirken, birçok otorite, bu tahminlerin tutmayabileceğini belirtiyor.

Geçmişte de bazı tahminlerin amiyane tabirle ‘patladığını’ belirten otoritelerin en sık kullandığı üç örnek ise şunlar:

”1876: Western Union başkanı William Orton: Telefonun iletişim aracı olarak kabul görmesi imkansız, birçok eksiği var.”

”1995: 3Com kurucusu Robert Metcalfe: ”İnternet’in 1996 yılında ciddi ciddi çökeceğini düşünüyorum.

”2007: Microsoft CEO’su Steve Ballmer: ‘iPhone’un büyük bir pazar elde etmesi için hiç şansı yok.”

Bakalım tüm bu tahminlerde boşa çıkmalar olduğu gibi, FED yetkilileri de yanılıp bu listede yer alacaklar mı? Bunu ancak zaman gösterecek…

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment