verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

FED Yöneticisinden Kripto Para Açıklaması: ‘Şu Anda Gerek Yok’

Federal Rezerv’in yöneticisi olan Lael Brainard Salı gecesi yaptığı açıklamalarda FED veya başka bir merkez bankası tarafından üretilecek olası bir kripto paranın, siberatakların hedefi haline gelebileceğini veya para aklamak için kullanılabileceğini söyledi.

San Francisco Federal Rezerv Bankası’nda bir dijital para konferansında konuşan Brainard, FED’in kendine ait bir kripto para üretmesi için ortada henüz “cezbedici bir ihtiyaç” olmadığını belirtti.

Merkezsiz kripto paraları desteklemediği halde merkez bankası tarafından üretilecek bir kripto parayı sonuna kadar destekleyen hatırı sayılır sayıda kişi var. Bu kişiler genellikle merkez bankası tarafından desteklenen bir kripto paranın Bitcoin’den veya diğer kripto paralardan çok daha dengeli ve güvenli olabileceğini söylüyorlar. Ancak Brainard, bu görüşte olanların aslında yanılıyor olabileceklerini söyledi.

FED’in yöneticisi olan Brainard, merkez bankası tarafından üretilecek bir kripto paranın dünya çapındaki siber suçluların hedefi haline gelebileceğini ve bunun yanı sıra insanlar tarafından para aklamak için kullanılabileceğini belirtti. Brainard aynı zamanda merkez bankası destekli bir kripto para üretmenin teknolojik açıdan hiç de kolay bir şey olmadığını vurguladı.

Brainard’a göre güvenilir ve sağlam bir merkez bankası tarafından üretilen bir kripto para bile hiç umulmayan şekillerde kullanılabilir ve bir şeyler aksi yönde ilerleyebilir.

Merkez bankası tarafından üretilecek bir kripto paranın “bireysel banka mevduatları için bir alternatif haline gelebileceğini” söyleyen Brainard şöyle ekledi:

“Bu da bankaların üretken ekonomik faaliyetler için sunduğu kredi imkanlarını kısıtlayabilir ve makroekonomik açıdan daha büyük sonuçlara yol açabilir.”

FED’in yöneticisi banka müşterilerinin şu anda zaten banka kartı, kredi kartı ve mobil ödeme gibi çeşitli imkanlara sahip olduklarını da belirtti. Brainard:

“Amerikan müşterilerin gerçek zamanlı elektronik ödemeler yapmak için çeşitli imkanları olsa gerek. Fed tarafından üretilecek bir dijital para zaten mevcut olan imkanlara ek olarak ne sunabilir, bilinmez.”

 

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment