verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

FED’den Kripto Şirketlerine Master Account Erişimi

ABD Merkez Bankası Kurulu, master account başvurularını standart hale getirmeyi amaçlayan yönerge kılavuzunu tamamladı.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) 15 Ağustos tarihinde resmi web sitesi üzerinde yapılan açıklamada, FED kurulu yenilikçi finans şirketlerinin master account başvurularını standart hale getirmek için hazırladığı yönergeyi tamamladığını duyurdu. Master account, kurumların merkez bankasında adlarına açılmış bir çeşit muhasebe hesabıdır.

Finans sektörü için oldukça kritik bir rolde olan master acoount’a sahip olmayan yeni finans kuruluşları bugüne kadar bu hesaplara sahip bankalar veya aracı kurumlarla çalışmak durumunda kalıyordu. FED yeni yönergeyle bunun değişeceğini ve şartların zorlaştırılmadığını aksine çeşitli kolaylaştırmalar yapıldığını bildirdi.

Finans sektörünün geneli kararı olumlu karşılasa da bir kesim, duyuruda belirtilen “Fintech Modeli” ibaresinin bir açık kapı olarak bırakıldığını iddia etti. İddialara göre, “Fintech Modeli” ibaresi ile gelecekte ödemeler ve bankacılık sistemi için yüksek düzeyde risk teşkil eden yeni iş modellerine sahip kurum ve kuruluşlara da master acoount hizmeti sunulması tartışılabilecek.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!