St. Louis Federal Rezerv Bankası, geçtiğimiz gün Bitcoin ile ilgili yeni bir makale yayınladı. Federal Rezerv tarafından yayınlanan bu makaleye göre Bitcoin'in geleceği üç farklı...

Federal Rezerv: Bitcoin Fiyatı Altkoinler Yüzünden Düşüyor

bitcoin

St. Louis Federal Rezerv Bankası, geçtiğimiz gün Bitcoin ile ilgili yeni bir makale yayınladı. Federal Rezerv tarafından yayınlanan bu makaleye göre Bitcoin’in geleceği üç farklı şekilde şekillenebilir: Ya çok değerlenecek, ya sıfırı görecek ya da ikisinin arasında bir yerde kalacak.

St. Louis Federal Rezerv Bankası, David Andolfatto ve Andrew Spewak gibi isimlerin yazarlığını yaptığı yeni bir makale yayınladı. Bu makalede Bitcoin’in yapısıyla, mevcut durumuyla, geleceğiyle, rakipleriyle ilgili bazı bilgiler veriliyor.

Bu makaleye göre Bitcoin fiyatının düşmesine yol açan en büyük şeylerden biri, piyasadaki alternatif altkoin sayısının sürekli olarak atıyor olması. Makalenin yazarlarına göre piyasadaki altkoin sayısının artması, insanların Bitcoin dışındaki diğer koinlere geçiş yapmalarına ve böylece Bitcoin’e olan talebin düşmesine yol açıyor.

Yazarlar, Bitcoin ile altkoinler arasındaki ilişkiyi şöyle bir benzetmeyle açıklıyorlar:

“Bir düşünce deneyi yapalım. Eğer bir restoran size 10$ değerinde yemek vermişse, bu restorana ister 10 dolarlık bir banknot ile isterseniz 5 dolarlık iki banknot ile ödeme yapabilirsiniz. Bu gösteriyor ki 10’luk banknotun 5’lik banknota karşı 2’ye 1’lik bir oranı var. Varsayalım ki 5’lik banknotların sayısı artıyor, 10’lukların sayısı ise aynı kalıyor. Bu iki banknot arasındaki oranda herhangi bir değişiklik olmaz. 10’luk banknotların sayısı aynı kaldı ama 5’lik banknotların sayısı arttığı için hem 5’liklerin hem de 10’lukların alım gücü düştü. Buradaki soru şu: Altkoin sayısındaki artış, Bitcoin fiyatını ne yönde etkiler?”

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.