Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

FED’in 2024 Faiz İndirimi Sinyalleri ile Bitcoin ve Kripto Paralar Toparlanmaya Başladı!

ABD Merkez Bankası (FED), faiz oranlarını sabit bırakmaya karar verirken Bitcoin (BTC) ve kripto paralarda yeşillenmeler görüldü.

Bitcoin, pazartesi günü yaşadığı sert düşüşten bu yana ilk defa 43 bin dolar seviyelerinin üzerine çıktı. FED’in faiz oranını yine sabit bırakarak önümüzdeki yıl için indirime gideceğinin sinyallerini vermesi Bitcoin ve kripto paralar üzerinde bir toparlanma yaşattı.

TSİ dün akşam Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), aralık ayı toplantısının sonunda 2024’ün sonuna kadar mevcut durumda %5,25-%5,5 arasında olan faiz oranlarının %4,6’ya kadar düşeceğini öngördü.

Yapılan açıklamalar Bitcoin ve kripto paraları olduğu gibi hisse senetleri gibi diğer risk varlıklarına da yükseliş getirdi.

Kripto para piyasasının en büyük altcoinlerinden Avalanche (AVAX) , Cardano (ADA) ve Injective (INJ) %10’a yakın değer artışları yaşarken en çok yükselenler akıllı sözleşme tokenları oldu.

Coinbase’in hissesi COIN %8 ile MicroStrategy hissesi MSTR ise %5 ile günü kapattı. ABD’li borsalarda listeli Bitcoin madencilerinden Marathon Digital (MARA), Riot Platforms (RIOT), CleanSpark (CLSK) gün içerisinde %16’ya varan yükselişler yaşadı.

Kripto para borsası Bitfinex’in analistleri, faiz oranlarının sabit tutulmasının veya düşürülmesinin kripto paralar dahil tüm yatırım araçlarına girebilecek daha fazla para olarak yorumladı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!