Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

FTX Çöküşünü Bilen Şirketten Yeni İddia: Bu Borsalar “Patlayacak”

FTX çöküşünü tahmin eden kripto varlık yöneticisi Wave Financial şimdi de yeni bir iddia ortaya attı. Hacim olarak ilk 10’da yer alan bazı kripto para borsaların işlevsel açıdan çoktan çöktüğünü ve birçoğunun FTX gibi “patlayacağını” öne sürdü. 

Wave Financial’ın CEO’su David Siemer geçtiğimiz hafta katıldığı bir yıl sonu müşteri görüşmesinde, gelecekte birçok borsanın FTX gibi “patlayacağını” iddia etti. Bu çöküşlerin beraberinde kripto para ekosistemi için daha fazla kötü şöhret getireceğini ifade eden CEO, düzenleyici kurumların kripto sektörüne daha fazla odaklanacağını düşünüyor.

Siemer yönetimindeki Wave Financial, çöküşten haftalar önce tüm müşteri varlıklarını FTX’den çekmişti. FTX konusundaki haklı tahmini hakkında konuşan Siemer’ın, “neler döndüğünü biliyorduk” ifadeleri ise dikkat çekti:

FTX çöküşünden bir ya da iki hafta önce orada müşteri varlıklarını tutuyorduk. Ancak gerçek bir sorun ortaya çıkmadan çok önce neler döndüğünü biliyorduk ya da neler olduğunu duymaya başladık ve tüm varlıkları borsadan çıkardık.

Borsalar için yaşanan iflas sürecinin burada bitmeyeceğine ve “acının devam edeceğine” değinen CEO, hacim olarak ilk 10’da yer alan borsaları hedef gösterdi:

Beklentimiz, muhtemelen işlevsel olarak iflas etmiş olan bir sürü başka borsa olduğu yönünde. Hatta bunların bazıları ilk 10’da yer alan borsalar. Bu noktada biz de oturup ne zaman patlayacaklarını görmek için bekliyoruz.

Öte yandan bu iflas durumlarını fırsata çevirmeye çalışan Wave Financial, batmış ya da batmakta olan kripto şirketlerine teklif götürmeye devam ediyor. Varlık yöneticisi, temmuz ayında iflas başvurusunda bulunan kripto para platformu Voyager Digital’in varlıkları için teklif veren şirketler arasında yer almıştı. Ayrıca Wave Financial kısa süre önce İsviçre merkezli yatırım firması Criptonite Asset Management‘ı satın alma niyetini de duyurmuştu.

Binance’e bir şey olacağına ihtimal vermiyorum

Son zamanlarda Binance hakkında FUD haberleri ve borsanın varlıkları üzerinde spekülasyonlar devam ederken Wave Financial CEO’su açıklamalarında bu konuya da yer verdi. Siemer, Binance’in iflas edebilecek borsalar arasında olduğunu düşünmediğini dile getirdi. Binance’i ilk 10’da yer alan iflasa yakın borsalar listesine dahil etmeyen Siemer, “onlar dünyanın en büyük borsası” ifadeleriyle yatırımcıları rahatlatan açıklamalarda bulundu.

Binance’in FTX’in paranın çoğunu kaybettiği şekilde para kaybetmesine ihtimal vermiyorum. Onların kendilerine bağlı bir hedge fonları yok ve paralarını iyi yönetiyorlar. FTX’i iflas ettiren bu tür bir fonun garip bahisleri olmuştu.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!