Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

FTX Danışmanı Faciayı Engellemiş: Hack Sırasında 500 Milyonluk Kripto Para Kurtardı!

İflas eden kripto para borsası FTX’in geçen yıl yaşadığı hack saldırısı esnasında 500 milyon dolar civarında kripto para bir çalışanın özel cüzdanına çekildi.

Wired tarafından 9 Ekim günü sunulan bir haberde 11 Kasım 2022’de yaşanan FTX hack olayının perde arkasına yer verildi. Habere göre borsadan olağandışı çıkışlar yaşandığını fark eden FTX danışmanı Kumanan Ramanathan, yapılan acil durum toplantısı sonucunda 400 ila 500 milyon dolar civarında kripto parayı kendisine ait Ledger Nano cüzdanına transfer etti.

Bu transfer işleminin ardından daha detaylı bir raporlama çıkaran ekip, FTX’in kripto saklama sağlayıcısı BitGo ile süreç hakkında iş birliği yaptı. Ardından Ramanathan’ın Ledger Nano cüzdanında geçici olarak tutulan varlıklar dahil toplamda 1,1 milyar dolardan fazla kripto para korunmak amacıyla BitGO’nun soğuk cüzdanlarına aktarıldı.

Varlıkların korunması kapsamında 400 milyon dolarlık kripto para ise Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonu’na (SEC) aktarıldı. Bu günlerde FTX aleyhine ifade vererek gündeme gelen eski CTO Gary Wang tarafından hack vakasının ardından başlatılan işlemler, yaşanan kaybın büyümesini engellemiş oldu.

Bu gelişmelerden kısa süre sonra açıklamada bulunan o dönemki FTX CEO’su Sam Bankman-Fried (SBF), hack saldırısının eski bir FTX çalışanı tarafından düzenlenmiş olabileceğini öne sürmüştü.

Yaşanan bu olayların üzerinden yaklaşık 11 ay geçmiş olmasına rağmen saldırıyı gerçekleştiren şahsın kimliği halen daha ortaya çıkmadı. FTX saldırganı geçtiğimiz haftalarda ilk defa harekete geçerek milyonlarca dolar değerinde Ethereum’u (ETH) çeşitli platformlar üzerinden aklamaya çalışarak gündeme gelmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!