Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

FTX Fonları Bahamalar Düzenleyicisi Tarafından Devlet Kontrolündeki Dijital Cüzdanlara Taşındı

Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonu (SCB), FTX’e ait tüm varlıkların devlet kontrolündeki dijital cüzdanlara aktarıldığını duyurdu.

FTX Digital Markets’ın (FDM)  tüm dijital varlıklarının 12 Kasım günü devlet kontrolünde bulunan bir dijital cüzdana aktarılmasını emrettiğini söyleyen SCB, 17 Kasım’da yaptığı son açıklamada, Yüksek Mahkeme kararının yetkisi altında hareket eden bir düzenleyici olarak yetkisini kullandığını ve varlıkları “saklanmak üzere komisyon tarafından kontrol edilen bir dijital cüzdana” taşıdığını söyledi.

Komisyon konu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında, bu taşıma emrini müşterilerin ya da fonların korunması gerektiği durumlarda harekete geçmesine izin veren mevcut yetkiler kapsamında verdiğini söyledi:

FTX DM müşterilerinin ve alacaklılarının çıkarlarını korumak için acil bir geçici düzenleyici eylem gerekliydi.

İflas eden FTX’in davasının ABD üzerinde mi yoksa şirketin merkezi olan Bahamalar’da mı devam edeceğine yönelik adımlar belirsizliğini koruyor. Yaşanan tüm olaylara rağmen SBF hakkında henüz bir tutuklama emri dahi çıkartılmış değil.

FTX Trading Limited tarafından 17 Kasım’da yapılan bir acil durum başvurusunda, hem 11. bölüm davasının hem de 15. bölüm başvurularıyla ilgili tüm işlemlerin “kaosu sona erdirmek ve varlıkların düzenli bir süreçte güvence altına alınmasını ve toplanmasını sağlamak” amacıyla Delaware merkezli ABD İflas Mahkemesinde yapılması gerektiği savunuldu.

Öte yandan SCB ise yapılan tartışmalara katılmadığını ve FTX DM şirketinin iflas davasının neden ABD’ye bağlanması gerektiğine anlam veremediğini açıkladı:

Komisyon, müşteriler ve hissedarların karşı karşıya kaldığı sorunu çözmek için diğer yargı bölgesi regülatörleri ve otoritelerle görüşmeye ve birlikte çalışmaya hazırdır.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!