Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Galaxy: Ethereum’a Ayda 1 Milyar Dolar Akabilir Ama Risklere Dikkat!

Galaxy Araştırma’nın araştırmasına göre Etherum (ETH) spot borsa yatırım fonları (ETF’ler) aylık net 1 milyar dolar giriş görebilir.

Galaxy analisti Charles Yu, “ETH ETF’lerine net girişlerin ilk beş ay içinde BTC ETF’lerine olan net girişlerin %20-50’si olmasını bekliyoruz, hedefimiz %30, bu da aylık net 1 milyar dolar giriş anlamına geliyor” dedi.

Ethereum ile ilgili beklentiler

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), geçen ay başvuru sahiplerinden gelen dosyaları onayladığı için Ethereum ETF’lerinin piyasa girmesi bekleniyor.

Regülatörün ürünlerin ticarete açılmadan önce S-1 dosyalarını da onaylaması gerekiyor. Spot bitcoin ETF’leri Ocak ayında ABD’de piyasaya sürülmüştü.

Analistler, Bitcoin (BTC) spot ETF’lerine benzer şekilde, Ethereum ETF’lerine duyulacak talebin bağımsız yatırım danışmanlarından veya broker platformlarından gelmesinin beklendiğini söyledi.

Galaxy, akıllı sözleşmelerde kilitli olarak duran, staking ve DeFi platformlarında kullanılan ETH miktarını örnek vererek, Ethereum’un ETF’lere girecek para miktarına Bitcoin’e kıyasla daha duyarlı bir tepki vermesini bekliyor.

Olumsuz etkilere karşı uyardı

SEC, kurulacak ETF’lerde Ethereum ile staking yapılmasına izin vermiyor. Galaxy, Ethereum ETF’lerine bu yüzden sınırlı miktarda talep gösterilebileceğini belirtti.

Ek olarak Grayscale Ethereum Trust (ETHE) fonundan çıkacak paranın, Ethereum ETF’lere girecek parayı olumsuz etkileyebileceği söylendi. Bu negatif para akışının aylık yaklaşık 319.000 ETH’ye (1,1 milyar dolar) denk gelmesi bekleniyor.

Reuters’ın Perşembe günü yayımladığı bir rapora göre, SEC’nin spot Ethereum ETF’lerini 4 Temmuz gibi erken bir tarihte onaylayabileceği belirtiliyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!