verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Garanti Bankası Kripto Para Harcamalarını Takip Edecek Bir Sistem İçin Patent Başvurusunda Bulundu

Garanti Bankası, kullanıcıların blockchain tabanlı kripto para işlemlerini analiz edip, bu finansal işlemleri gruplandırarak kullanıcının uyarılmasını sağlayan bir sistem için patent başvurusunda bulundu.

Dünya genelinde Bitcoin gibi kripto paraları kabullenen finans kurumlarının sayısı arttıkça, kripto parayla ödeme yapılabilen noktaların sayısı da artış gösteriyor. Finans kurumları, bu işlemleri yapan kullanıcıların profiline ve işlemlerin şüpheli olup olmadığına ilişkin bazı bilgiler toplayabiliyor.

Garanti Bankası adına İrem Yılmaz tarafından yapılmış ve mayısın sonunda kamuya açılmış patent başvurusunda, bu işlemlerin blockchain ağı üzerinde gruplandırılmasını sağlayan bir çözümün geliştirilmesi öneriliyor.

Blockchain tabanlı bir uyarı sistemi

Bu sistem sayesinde müşterilerin blockchain tabanlı kripto para işlemlerinin, harcamaların tipine göre kategorize edilebileceği ve blockchain üzerinde, müşteri bazında gruplandırılabileceği belirtiliyor.

Gruplandırma sürecinin ardından, her kategori grubu bazında belli bir zaman aralığı içindeki ortalama harcama tutarı belirleniyor. Müşterinin, ortalama harcama tutarının üzerine çıkmasının tespit edilmesi halinde kendisine blockchain üzerinden bir uyarı gönderilmesi sağlanıyor.

Aylık harcama tutarını ölçebilecek

Kullanıcıların finans kurumları aracılığıyla yaptığı kripto para işlemleri gruplandırılırken; ekstre, fatura, banka hesabı işlemleri, banka kartı, mutabakat dökümanı, hizmet bildirim ödemeleri gibi finansal işlemler kullanılacak.

Önceden belirlenmiş veya kategoriye göre farklılık gösteren harcama tutarından fazla harcama yapan kullanıcılar, blockchain üzerinden bir kısa mesaj yoluyla uyarılabilecek. Sistemde yer alan sunucu, kullanıcının yaptığı işlemleri baz alarak ortalama harcama tutarını belirleyebilecek, ay içinde yaptığı harcamaları bu tutar ile karşılaştırabilecek ve aylık harcama ölçümüne göre de uyarı gönderebilecek.

İrem Yılmaz, yine Garanti Bankası adına bu yıl müşteriyi analiz edebilen bir blockchain sistemi için patent başvurusunda bulunmuştu.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!