verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Gensler Bitcoin Vadelilerine Yatırım Yapacak ETF’leri Gündeme Getirdi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, bitcoin (BTC) vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapmayı planlayan borsa yatırım fonlarını (ETF) bir kez daha gündeme getirdi.

Financial Times’ın çarşamba günkü Future of Asset Management North America etkinliğine katılan Gensler, bazı yatırım fonlarının CME’de işlem gören bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapmaya başladığını söyledi.

CME’deki sözleşmelere yatırım yapmayı planlayan bazı bitcoin ETF’leri için de başvuru almaya başladıklarını söyleyen Gensler, bu başvuruların 1940 Tarihli Yatırım Şirketleri Yasası doğrultusunda yapıldığını ve ilgili yasanın yatırımcılar için “ciddi korumalar sağladığını” vurguladı.

SEC Başkanı, kripto paralara doğrudan yatırım yapmayı planlayan ETF’ler ile bunların vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapmayı planlayan ETF’ler arasında, ikincisinin lehine olacak şekilde ağustos ayında açık bir ayrım yapmıştı.

Gensler bu mesajı verdikten sonra Invesco ile ProShares, VanEck ve Valkyrie Investments arka arkaya bitcoin vadeli sözleşmelerine yatırım yapacak ETF’ler için başvuruda bulundu.

Gensler, dünkü etkinlik için hazırladığı konuşmasında, SEC “ekibinin bu başvuruları değerlendirmesini sabırsızlıkla beklediğini” dile getirdi.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, bitcoin’e ve bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapmak için hazırlanmış ondan fazla ETF’i halihazırda değerlendirme aşamasında. Şu ana dek bunların hiçbirine onay verilmedi.


Görsel: Gary Gensler (SEC, görsel Koin Bülteni tarafından değiştirilmiştir)