Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Glassnode Raporu: Kısa Vadeli Yatırımcılar Zararda, Piyasa Yeniden Şekilleniyor!

On-chain analiz platformu Glassnode, kripto para piyasasına ilişkin önemli bir rapor yayınladı.

Glassnode 9 Temmuz tarihli kripto para raporuyla dikkat çekti. Raporda, Bitcoin’in son zamanlarda 2022’nin sonlarından bu yana en derin düzeltmesini yaşadığı ve 200 günlük hareketli ortalamasının altında işlem görmeye başladığı belirtildi. Bu durum, birçok kısa vadeli yatırımcının zarara girmesine neden oldu.

2023-24 Bitcoin döngüsü, önceki döngülere benzer ve farklı özellikler gösterdi. FTX çöküşünden sonra yaklaşık 18 ay boyunca istikrarlı bir fiyat artışı yaşandı. Ardından 73 bin dolarlık ETF zirvesinin ardından üç ay boyunca fiyat aralığında hareket edildi. Mayıs ve temmuz arasında ise en derin döngü düzeltmesi yaşandı, ATH’den %26’dan fazla bir çekilme kaydedildi.

Rapora göre bu düşüş anlamlı olsa da, bu düşüş önceki döngülere kıyasla belirgin şekilde daha sığ kaldı. Bu da Bitcoin’in olgunlaşan bir varlık sınıfı olarak sağlam bir temel piyasa yapısına sahip olduğunu ortaya koydu.

Ancak Bitcoin’in yarılanma tarihine göre endekslenmiş performansına baktığımızda, mevcut döngünün performans açısından en kötü performans gösterenlerden biri olduğu ifade edildi. Bu, nisan ayındaki yarılanma etkinliğinden önce piyasanın yeni bir döngüsel ATH’ye ulaşmasına rağmen gerçekleşti.

Yeni yatırımcılar zararda

Kısa vadeli yatırımcıların elinde tuttukları arzın hacmini değerlendirerek, 2024 yılının ocak ayından itibaren önemli bir büyüme gördü. Bu, spot Bitcoin ETF’lerinin yayına geçmesine hızlı bir yanıt olarak patlayıcı bir yukarı fiyat hareketine eşlik etti ve güçlü bir talep akışını yansıttı.

Ancak son aylarda bu talep profili büyüme döneminde dengelenmiş gibi görünüyor, 2024’ün ikinci çeyreğinde arz ve talep arasında bir denge oluştuğunu görüldü. Bunun sonucunda, daha az uzun vadeli yatırımcı kar alırken ve daha az yeni alıcı birikirken, arz fazlası ortaya çıkmış oldu.

Son satış baskısı nedeniyle, fiyatın 53 bin dolar seviyesine kadar gerilediği için maliyet bazında altında tutulan coin miktarı 2,8 milyon BTC’yi aştı. Bu, son 12 ay içinde ikinci kez gerçekleşen bir durumdu. Bir önceki Ağustos 2023’te yeni yatırımcılar tarafından elde tutulan 2 milyon BTC’nin zararda olduğu dönemle benzerlik gösterdi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!