verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Goldman Sachs Ortaya Koydu: Ultra Zenginlerin Kripto İlgisi Ne Durumda?

ABD’li bankacılık devi Goldman Sachs tarafından yapılan son anket ultra zengin insanların kripto para ilgisinin azaldığını ortaya koydu.

Goldman Sachs tarafından yakın tarihte zengin insanlar özelinde yapılan kripto para anketi dikkat çeken ayrıntıları gözler önüne serdi. Anket net serveti en az 500 milyon dolardan başlayan 1 milyar doların üzerine çıkan 166 farklı yatırımcı arasında yapıldı.

Zengin zümreye gelecekte kripto para yatırımı yapmayı planlayıp planlamadıklarını ve halihazırda bu sektörde yatırıma sahip olup olmadıklarını soran Goldman Sachs, kriptoya olan ilginin azaldığını ortaya koydu.

Şirket tarafından benzer başlıkta 2021 yılında yapılan ilk ankette yatırımcıların %39’u kripto paralara yatırım yapmadığını ve gelecekte yapmakla ilgilenmediğini ifade ederken bu oran 2023 yılında %62’ye yükseldi.

Öte yandan 2021 yılına kıyasla pozitif anlamda değişen veri artan zengin yatırımcı sayısı oldu. 2021 yılındaki ankette zengin zümrenin %13’ü kripto para yatırımı olduğunu belirtirken 2023 yılında bu sayı %16’ya yükseldi.

Goldman Sachs, zenginlerin kripto para endüstrisinden uzaklaşmasına gerekçe olarak geçen sene FTX ve Celcius gibi büyük kripto para şirketlerinde yaşanan çöküşleri ve arkasındaki şüpheli yapıyı gösterdi. Anketin detaylarında, yüksek likidite sahibi yatırımcıların bu tür riskli ve volatil ortamlardan uzak durmasının kabul edilebilir olduğuna yer verildi.

Son olarak ankete göre zengin zümrenin kısa vadeli yatırımları arasında yüksek faiz getirisi olan dolar ürünleri yer alırken orta ve uzun vadede ise sürdürülebilir tarım, yenilenebilir enerji  ve erişilebilir sağlık hizmetleri gibi çok daha sofistike yatırım alanları bulunuyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!