verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Google 1 Milyon Kullanıcıyı Etkileyen ve Bitcoin Blockchain’ini Kullanan Bir Yazılıma Karşı Çalışıyor

Google, Bitcoin blockchain’nini kullanarak siber güvenlik uzmanlıklarından kaçınan ve kripto para madenciliği yapan bir yazılımı engellemek için harekete geçti.

“Glupteba” isimli zararlı yazılımın 1 milyondan fazla bilgisayara bulaştığını söyleyen ve süreçle ilgili şüphelilere dava açan Google, yazılımın kullanıcıların Google üyelik bilgilerini çaldığını ve izinsiz şekilde kripto para madenciliği yaptığını belirtti.

Yazılımın ilk olarak 2011 yılında fark edildiğini söyleyen Google, yazılımın internet üzerinden uygulama indiren kullanıcılara tıpkı indirdikleri uygulama gibi görünen bir sistem ile bulaştığını söyledi.

Korsan yazılım Bitcoin blockchain’inini kullanarak aktif kalıyor. Yazılıma herhangi bir şekilde müdahale edildiğinde blokchain’deki belirlenen cüzdan adreslerini tarayarak edindiği bilgiler ile tekrar aktif hale geliyor.

Google yazılımın blockchain’deki altyapısını tamamen temizlemeden kapatılamayacağını söyledi. Ayrıca Google yazılımın üç farklı bitcoin adresine dayalı olduğunu aktardı.

Açılan davada davalı isimleri bilinmediğinden dolayı takma isimlerle nitelendiren Google, sanıklar için Dmitry Starovikov ve Alexander Filippov isimlerini kullandı.

 

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!