Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Grayscale’den Spot Bitcoin ETF Davasında SEC’ye Ağır İthamlar: Keyfi, kaprisli ve ayrımcı

Dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi Grayscale, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından reddedilen spot Bitcoin ETF’ine karşı ilk açılış dava özetini sundu.

Grayscale, Grayscale Bitcoin Trust‘ı (GBTC) spot Bitcoin ETF’e dönüştürme başvurusunu reddeden kararına itiraz etmek için SEC’ye karşı açılış dava özetini sundu. ABD hukukuna göre SEC’in 9 Kasım tarihine kadar karşı bir dava özeti sunması ve açıklama yapması bekleniyor. Her iki tarafın nihai bildirilerini açıklama tarihi ise 21 Aralık olarak kararlaştırıldı.

Grayscale tarafından Columbia Bölgesi Dairesindeki ABD Temyiz Mahkemesine 11 Ekim tarihinde sunulan dava bilgilendirme dosyasında SEC’ye karşı sert ithamlarda bulunuldu. Dava dosyasında, SEC’nin spot Bitcoin ETF’ini reddetmesinin “keyfi, kaprisli ve ayrımcı” olduğu iddia edildi.

Grayscale avukatları, daha önce SEC tarafından onaylanan birkaç Bitcoin Vadeli İşlem ETF’inin nitelik açısında spot Bitcoin ETF ile aynı endekslere dayalı olduğunu savundu. Avukatlar SEC’in bu keyfi hareketlerinin “yasal yetkisinin ötesinde” olduğunu iddia etti.

SEC kararının Tröst hissesine sahip 850.000 yatırımcıya zarar verdiğini savunan Grayscale yetkilileri konu hakkında şu ifadelerde bulundu:

Komisyonun, Trust’ın Borsada bir ETP olarak ticaret yapmasını onaylamadığı göz önüne alındığında, hisselerinin değeri Trust’ın altında yatan Bitcoin varlıklarının değerini yakından takip edemez ve Trust hissedarlarını milyarlarca dolar değerinde zarara sürüklenir. Bu kadar ciddi yatırımcı zararına yol açmaya devam etmek için hiçbir gerekçe yok.

Spot Bitcoin ETF’ini alamadığı için zarar gördüğünü öne süren Grayscale’in haklı gerekçelere sahip olduğu biliniyor. Geçtiğimiz günlerde GBTC ve spot piyasalar arasındaki fark tarihi rekor ile %36‘a açılmıştı. Fon üzerinde yaşanan bu gerilemenin ardından GBTC fiyatı 12.500 dolar seviyesine kadar düştü.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!