verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Grayscale’in GBTC Fonunda Yüzde 36’lık Tarihi İndirim: 12.500 Dolarlık Bitcoin (BTC) Fiyatı

Yatırım şirketi Grayscale’in Bitcoin (BTC) fonu “Grayscale Bitcoin Trust (GBTC)” tarihinin en düşük seviyesini gördü. Spot piyasalar ile yaklaşık %36’lık bir fiyat farkına sahip fon, 12.500 dolar seviyelerine kadar geriledi.

Geçtiğimiz günlerde yatırım şirketi Grayscale’e ait GBTC fonunun prim oranı -%35,18 ile tüm zamanların en düşük seviyesine gerilemişti.

Analytics tarafından sunulan verilere göre son düşüşün ardından GBTC ve spot piyasalar arasındaki fark tarihi rekor ile %36‘a açıldı. Fon üzerinden yaşanan bu gerilemenin ardından GBTC fiyatı 12.500 dolar seviyesine düştü. Tüm zamanların en düşük seviyesine gerileyen bu prim oranı, GBTC ve Bitcoin fiyatı arasındaki fark baz alınarak hesaplanıyor

Yatırımcılar için adeta büyük bir indirimle sunulan Bitcoin fiyatı beraberinde uzun vadeli şartlar getiriyor. Minimum 50 bin dolarlık yatırım yapmayı şart koşan GBTC fonunun, yatırımcıların varlıklarını 2045 yılına kadar kilitleme taahhütü koyduğu biliniyor.

Grayscale, fondaki bu büyük farkı kapatmak için çalışmalarına devam ediyor. Fona ait spot Bitcoin ETF talebinin SEC tarafından reddedilmesinin ardından Grayscale, SEC’ye karşı dava açtığını duyurmuştu.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!