Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Grayscale’ın GBTC Fonunda Yeni Tarihi Dip: Bitcoin (BTC) Yüzde 41 İndirimli Satılıyor

Yatırım şirketi Grayscale’e ait “Grayscale Bitcoin Trust (GBTC)” fonunun prim oranı %41 ile tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi.

On-chain analitik platformu Coinglass verileri incelendiğinde yaklaşık 12 milyar dolarlık Grayscale’in Bitcoin fonu GBTC‘nin prim oranında tarihi bir düşüş yaşandığı görülüyor. Tüm zamanların en düşük seviyesine gerileyen bu prim oranı, GBTC ve Bitcoin’in spot fiyatı arasındaki fark baz alınarak hesaplanıyor. Yaşanan %41‘lik gerilemenin ardından Grayscale’e ait hisselerin değeri 8,76 dolara kadar düştü. Söz konusu fonun en son ekim ayının başında büyük bir gerileme sonucunda spot piyasalar ile arasında %36’lık bir fark açılmıştı.

Son dönemlerdeki kötü performansına rağmen GBTC piyasaya sürüldüğü 2013 yılından 2021 yılına kadar pozitif seviyelerde işlem görüyordu. Fakat uzun süredir devam eden ayı piyasası şartları yatırımcıları ellerindeki GBTC hisselerini satmaya zorladı ve bu durum kaçınılmaz bir geri çekilmeye sebebiyet verdi.

Diğer yandan Kanada tarafından onaylanan ve piyasalara sunulan spot Bitcoin ETF‘i de yatırımcıları stratejik değişimlere teşvik etmiş olabilir. Buna kıyasla Grayscale’in spot Bitcoin ETF başvurusu haziran sonunda SEC tarafından reddedilmişti.

Yatırımcılar için adeta büyük bir indirimle sunulan Bitcoin fiyatı beraberinde uzun vadeli şartlar getiriyor. Minimum 50 bin dolarlık yatırım yapmayı şart koşan GBTC fonunun, yatırımcıların varlıklarını 2045 yılına kadar kilitleme taahhütü koyduğu biliniyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!