verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Güney Kore, Yapay Zeka ile Kripto Ponzi Şemasını Ortaya Çıkardı

Güney Kore’de polis yetkilileri, düzenledikleri operasyonla 18 milyon dolarlık kripto para ponzi şemasını ortaya çıkardı. Kripto para ile ilgili olarak pek bir fikri olmayan kişileri hedef alan dolandırıcılar, bu isimleri ağına bedava kripto para ve bazı gerçekçi olmayan indirimler ile ağına düşürmeye çalışırken; ana kurbanların ise 60 ila 70 yaş aralığındaki kişiler olduğu ifade edildi.

12 kişi, bu şemada aktif bir şekilde rol aldığı için Güney Kore polisi tarafından tutuklanırken, yine polis tarafından yapılan açıklamada yapay zeka teknolojisinin bu dolandırıcıları saptamada çok kritik bir rol oynadığı ifade edildi.

Soruşturmanın başındaki isim olan Hong Nam Ki ise, bu süreçte yapay zekanın nasıl katkıları olduğunu şöyle açıkladı:

”Ponzi, kredi ve işe alım gibi anahtar kelimeleri işin içine katarak, yapay zekanın bize bu tarz şemaları bulmasını sağlıyoruz. Geliştirdiğimiz bu program aynı zamanda bazı reklam şemalarından da bize bilgi verebiliyor. Bu şekilde de bu suçluları yakaladık.”

Ponzi şemasının 2018’in mayıs ayında başladığı ve toplamda 201 farklı ofisten yürütüldüğü ortaya kondu. Klasik bir form olarak son derece cömert geri dönüşler vaad eden oluşum aynı zamanda çok çeşitli alanlarda da indirim yapacağını iddia ediyordu ancak tabii ki işin aslı öyle olmadı.

Binance CEO’su Changpeng Zhao da, bu haberle ilgili yaptığı yorumda yapay zeka ve Blockchain’in geleneksel metodlara göre gelecekte daha faydalı olacağını söyledi.

Leave a comment