verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Güney Kore’nin En Büyük Bankaları Kripto Paraya Yöneliyor

Güney Kore’nin en büyük bankası Kookmin’in ticaret platformlarına finansal hizmetler sunmayı reddetmesinin ardından Shinhan ve Woori de dahil olmak üzere ülkenin en büyük ticari bankaları kripto para borsalarını desteklemeye devam ediyor.

Shinhan ve Omise

Shinhan ve Woori’nin blockchain ve kripto para yanlısı birçok girişimi desteklemeye başlaması o günlere dayanıyor. Güney Kore’nin 2. büyük bankası Shinhan, Ocak ayında bir bitcoin cüzdanı ve banka müşterilerinin soğuk cüzdanda güvenli bir şekilde bitcoin saklayabileceği bir kasa sistemi için geliştirmelere başladığını duyurmuştu. Banka Şubat ayında ise Ripple Labs ile Ripple ağını ve bu ağın likidite sistemi xRapid’i kullanarak bir blockchain üzerinde sınır ötesi ödemeler yapabilmek üzerine yaptığı test çalışmalarını sonlandırdı.

Shinhan bu ay içerisinde de Ethereum bazlı açık ödeme platformu OmiseGo ile stratejik ortaklık anlaşması yaptı; Ethereum bazlı bir bankacılık ve ödeme platformu ile Asya’da, özellikle de Güney Kore’de, blockhain teknolojisinin yaygınlaşması ve kullanımının hızlıca artması bekleniyor.

Omise CEO’su Hasegawa, Güney Kore’de Shinhan ve Ethereum girişimi arasında tamamlanan mutabakat anlaşmasının üzerine şunları söyledi:

Omise ve OmiseGO olarak dijital değerlerin globalde büyüme şeklinde köklü değişiklikler yapmak üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz; amacımız bir platform yaratarak merkezsizleşmiş bir ekonomiyi kolaylaştırmak. Plasma yazılım mimarisini kullanan OMG platformu Etherum ile çalışan bir kamusal ağ olarak geliştiriliyor. SDK (yazılım geliştirme kiti) cüzdanının ilk aşaması piyasaya henüz sunuldu ve herkesin kullanımına açık. İşlerinin bir parçası olarak online varlık takasına ihtiyaç duyanların OMG Ağı’na sorunsuzca bağlanabilmeleri için süreci kolaylaştırmak istiyoruz.

Omise’in resmi açıklaması öyle gösteriyor ki Shinhan önümüzdeki aylarda kendi blockhain teknolojisini bankacılık operasyonlarının çeşitli alanlarına entegre etmek için Omise ile çalışmalara başlayacak. Shinhan Bank’ın kredi kartı departmanı Shenhancard, yeni iş modelleri geliştirmeyi ve OmiseGo teknolojisi bazlı anahtar uygulamalar için yen fırsatlar yakalamayı umuyor; şirketin nihai hedefi ise Asya’da blockchain teknolojisini kullanan ilk büyük kredi kartı şirketi olmak.

Omise ayrıca, önce OmiseGO blockhainini sonrasında ise Ethereum blockchainini kullanarak Shinhan müşterileri için Shinhan FAN kart ve yurt dışı ticaret üssü için işlemlere başlayacak.

Omise ekibi şunları söylüyor:

Yapılan mutabakat anlaşması partiler arasında daha yakın işbirlikleri kurulması için bir çerçeve oluşturuyor: Omise ödeme teknolojileri ve çözümlerinin, OmiseGO’nun sunucusu ve e-cüzdan sağlayıcılarının onboarding süreci için halka açık hale getirilen mobil SDK’lerinin geniş portföyünden yararlanılacak.

Bitcoin Cüzdanı

Shinhan bitcoin cüzdanı ve kasa sistemi üzerine çalışmalarına Kasım 2017 itibarıyla başlamıştı. Bankanın sözcüsü şu açıklamalarda bulundu:

Shinhan, bitcoinin private keyleri gönderebileceği ve cüzdanların banka tarafından yönetilip düzenlenebileceği sanal bir bitcoin kasa platformunun test aşamasında. Bankamızın niyeti kasa servisini ücretsiz olarak sunmaktır, para çekme içinse işlem ücreti alınacak.

Omise geliştirme ekibi, mutabakat anlaşmasının Omise’in Güney Kore’nin önemli bankaları ile çeşitli blockchain çözümleri geliştirmek üzere işbirliği yapabilmesi için imzalandığına dair açıklamalar yapmıştı. Bu açıklamalar göz önünde bulundurulduğunda,  Omise and Shinhan arasındaki mutabakat anlaşmasının, Omise ekibinin Shinhan ile kendi kripto para cüzdanının geliştirmelerini tamamlamak üzere iş birliği yapmasına yol açabilir.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment