verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Güney Kore’nin En Büyük Kripto Para Borsası, 2017 Yılında 171 Kat Gelir Artışı Bildirdi!

Güney Kore’nin en büyük kripto para borsası Bithumb2017 yılında gelirini 171′e katladı!

Kararlı Büyüme!

Bithumb’ın ana şirketi olan BTCKorea, Güney Kore borsası KRX üzerinden işlem yapılmakta olan halka açık bir şirket. Kazandıklarını halka açık bir şekilde duyurmak zorunda olan ve tek tamamlayıcı şirketi Bithumb olan BTCKorea’nın kar marjının otomatik olarak Bithumb’a ait olduğunu belirtebiliriz.

Yerel bir haber sitesinin haberine göre, Bithumb kâr marjını 2016’ya kıyasla 171 kat arttırmayı başardı. Bithumb her işlemden kendi işletim ücreti olarak %0.15 alıyor ve bu gelir kripto para borsasının ana gelir kaynağı olarak yerini korumakta.

2017 yılının özellikle dördüncü çeyreğinde, Bithumb, Ethereum ve Bitcoin gibi kripto paralara olan talep arttıkça inanılmaz bir şekilde kendi değerini yükseltti. Önde gelen kripto para ticareti platformları yüksek fiyatlardan satıldı ve halka açık bir şekilde listelenen kripto para borsalarının hisseleri aniden yükseldi. Güney Kore’nin en büyük üçüncü kripto para borsası olan Korbit, 150 milyon dolardan satıldı.

2017 yılında, Bithumb net gelir veya kâr olarak 420 milyon dolar bildirdi ama sadece 330 milyonluk gelir gösterdi. Şirketlerin kendi ana gelirleri dışında ek bir kaynakları olmadan mümkün olamayacak bu kâr gelirinin maliyesinden daha yüksek olma durumu ve Bithumb tarafından bildirilen absürt rakamlar doğal olarak borsadaki yatırımcıların kafalarını biraz karıştırdı.

Coindesk Korea ile yapılan bir röportajda, Bithumb yetkililerinden birisi şirketin ana gelir kaynağı haricinde faaliyet dışı bir  gelir olarak 90 milyon dolar elde ettiğini belirtti. Bithumb bunun ofis kiralamaları, faiz oranları ve yatırım kazançlarından ibaret olduğunu ifade etti.

Bithumb bu durumu şu şekilde detaylandırdı:

”Bithumb’ın bilanço tablosu tam olarak 30 Martta yapılacak olan bir kurul toplantısında tamamlanabilecek. Bu sebeple şirketin bilanço tablosunun herhangi bir detayı hakkında Nisan’ın başlarında konuşmak zor olacaktır. Kazançların detaylı bir tablosunu Nisan sonlarına doğru sunabiliriz.”

Genelde, şirketlerin faaliyet dışı gelirleri şirket bünyesine ait mal ve mülklerin diğer kişilere veya iş yerlerine kiralanmasından kaynaklanıyor. Örnek vermek gerekirse, Bithumb’ın Seoul’un tam merkezinde yer alan ve sadece bir kısmını kullandığı için diğer iş yerlerine kiraladığı ticari bir binası var ve bunun getirdiği gelirler bu konuya dahil edilebilir. Bu sebeple bu gelir şirketin ana gelirine değil de toplam kârına eklenmekte.

Bir ihtimal de Bithumb’un, Ethereum ve Bitcoin gibi kripto paralarda hissesi olduğu için, bu faaliyet dışı kârını direkt kripto para yatırımlarından elde ettiği yönünde.

Aynı durum bir kaç yıl önce elinde yüklü miktarda Alibaba hissesi tuttukları zaman Yahoo ile yaşanmıştı. Alibaba hisselerinin fiyatı arttıkça Yahoo’nun faaliyet dışı geliri de arttı ve şirketin bilanço tablosunu olumlu yönde etkiledi.

Bundan Zararlı Çıkabilir Mi?

Bithumb’ın faaliyet dışı gelirlerini nasıl elde ettiği konusunda güçlü seçenek olarak görülen bitcoin yatırımı seçeneği, eğer bitcoin 19,000 dolar sınırına geri çıkamazsa bir düşüş görecek. Bitcoin fiyatının Güney Kore’de yerel değerler sayesinde 19,000 dolardan 24.000 dolara fırlayan fiyat artışı da 2017 Bithumb gelirleri arasında yer almakta.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment