Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Güvensiz Liman: Hem Bitcoin Hem Altın Fiyatlarında Düşüş

Son günlerde piyasalarda yaşanan düşüş artık herkesin dikkatini çekmiş durumda. BIST 100, S&P 500 gibi endeksler bir hafta içerisinde ciddi anlamda değer kaybettiler.

Küresel piyasalarda bu düşüş yaşanırken birçok kişinin ilgisini çeken başka bir şey daha oldu. Güvenli liman olarak değerlendirilen Bitcoin ve altın fiyatları da düşmeye başladı.

Altın Düşüyor

Bundan birkaç gün öncesine kadar yedi yılın en yüksek seviyesine çıkan altın fiyatı dünden beri düşüşe geçmiş durumda. Bazı yatırımcılar bu durumun epey ilginç olduğunu düşünüyorlar. Bu isimlere göre güvenli liman olarak değerlendirilen altının, hisse fiyatları bu kadar sert bir şekilde düşerken düşüyor olması bir hayli garip.

Haftalık altın grafiği

Altının en sıkı destekçilerinden biri olan Peter Schiff, sosyal medyadan yaptığı açıklamalarda altını savunmaya devam ediyor. Schiff, altının yıl başından bu yana yüzde 6.5 oranında değer kazandığını hatırlatarak bu düşüşün önemsiz olduğunu söylüyor. Schiff ayrıca altın fiyatının önümüzdeki dönemlerde yeniden yükseleceğini ve şu anda bir alım fırsatı doğduğunu hatırlatıyor.

İnsanlardan Tepki Çekti

Peter Schiff’in sıkı bir altın destekçisi olduğunu biliyoruz. Kendisi uzun süredir altının ne kadar güvenli olduğunu söylüyor, bu sırada da Bitcoin’i eleştiriyor. Hatta kendisi bundan yalnızca birkaç gün önce, daha altın fiyatı düşmemişken, Bitcoin hakkında bir yorum yapmıştı.

Kripto para takipçileri günümüzde Bitcoin’i altınla kıyaslıyor ve BTC’yi dijital altın olarak tanımlıyorlar. Bunun sebebi ise BTC’nin de tıpkı altın gibi güvenli bir liman olarak kullanılabiliyor olması. Ama BTC fiyatı birkaç gün önce değer kaybetmeye başlayınca Schiff şu yorumu yapmıştı:

Schiff’in açıklamalarına göre eğer BTC gerçekten güvenli bir liman olsaydı, BTC fiyatı hisse fiyatlarıyla birlikte düşüyor olmazdı. Schiff bu yorumu yaptıktan iki gün sonra altın fiyatının da düşmeye başlaması ise oldukça manidar.

Peter Schiff bu yorumları yaptıktan sonra insanlar kendisine tepki göstermeye başladılar. Schiff, tıpkı BTC gibi değer kaybettiği halde ısrarla altını savunmaya devam ediyor. Bir sosyal medya kullanıcısı ise Schiff’e şunu hatırlatıyor:

Bu kullanıcının yorumuna göre Schiff şu ana dek hisse fiyatlarının düşmesi halinde insanların altına yönelecekleri fikrini savunuyordu. Ancak hisse fiyatları gerçekten düşmeye başladığında altının da değer kaybetmesi, Schiff’in bu yorumunu haksız çıkarmış oldu.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment