verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hack Saldırısına Uğrayan Kripto Para Borsası Kapanıyor

Kripto para borsası Livecoin yaşadığı finansal zorluklar sebebi ile faaliyetini durdurma kararı aldı. Borsa, Aralık 2020’de skandal bir hack saldırısı ile karşı karşıya kalmıştı.

Rus kripto para borsası Livecoin yayınladığı duyuru ile 16 Ocak itibarıyla kapatma kararı aldığını açıkladı. Livecoin geçtiğimiz aralık ayında büyük çaplı bir hack saldırısı ile karşı karşıya kaldı. Bu saldırının ardından hizmetinin önemli teknik ve mali hasar gördüğünü dile getiren Livecoin, “işi eski haline döndürmek artık mümkün değil” açıklamasında bulundu.

Bilgisayar korsanları 24 Aralık günü gerçekleştirdikleri saldırıda kripto para kurlarını değiştirdi. Bitcoin (BTC) fiyatını 450 bin dolar, Ethereum (ETH) fiyatını 15 bin dolar ve XRP fiyatını 17 dolar yapan hackerlar bu kurlar üzerinden para çekerek büyük kâr elde ettiler. Yayınlanan duyuruya göre, yapılan saldırının failleri henüz yakalanamadı. Nisan 2015’ten beri faaliyet gösteren Livecoin hala olayı araştırıyor ve hack saldırısından sorumlu bilgisayar korsanlarını arıyor.

Kullanıcılar kalan fonlarını nasıl geri alacak?

Kapatma kararı alan Livecoin, kalan fonları müşterilere ödeyeceğini açıkladı. Geri ödeme talepleri borsa tarafından 17 Mart 2021’e kadar toplanacak ve bu tarihten sonra yeni başvuru kabul edilmeyecek. Yayınlanan gönderi ile para iadesi almak isteyen Livecoin kullanıcıları borsaya giriş ve kayıt tarihlerini ilgili adrese göndermeli ve gelen doğrulama talimatlarını takip etmeliler.

Başvurusuna yanıt alan kullanıcılar tarafından aktarılan bilgiye göre bu başvurunun devamında müşterilerden aşağıdaki belgeler istenebilir:

  • İlk mevduata ilişkin veriler
  • Kayıtlı pasaport fotokopisi
  • İkamet adresi belgesi fotokopisi
  • Bir özçekim
  • Borsaya girmek için en sık kullanılan cihazın modeli
  • Borsaya para aktarılan hesabın bilgileri

“Bu süreçte de dolandırıcılara dikkat edin”

Borsa temsilcileri, bu süreçte müşterilere yardımcı olmak için çabalayan çalışanlara da anlayış gösterilmesini rica ettiler. Livecoin, destek ekibine tehdit ya da hakaret gibi durumlarda geri ödeme başvurusunun reddedilebileceğini dile getirdi.

Livecoin temsilcileri, geri ödeme talebi sürecinde Livecoin veya hacker kisvesi ile kullanıcıları dolandırmaya çalışabilecek kimseler konusunda da uyarıda bulundu. Platform, resmi bilgilerin yalnızca livecoin.news sitesinde yayınlanacağını vurguladı.

“Herhangi bir bahane ile kimseye para yollamayın. Para iadesi almak için sizden herhangi bir ödeme talep edilmeyecektir. Yalnızca başvurunuzu yapın ve talimatları uygulayın.”

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!