verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hamas, Bitcoin Bağışının Takip Edilememesi İçin Çalışıyor

Hamas’ın askeri kolu olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, bir süredir Bitcoin ve diğer farklı kripto para birimleri ile bağış toplama amacını taşıyordu. İlk olarak Ocak 2019’da Bitcoin ve kripto para cinsinden bağış istediklerini açıklayan kurum yetkilileri, bu bağışların tam anlamı ile takip edilebilememesi için de farklı yollara başvuruyor.

Konuyla ilgili Eliptic Research adlı araştırma firmasının yaptığı çalışma, Hamas’ın bu alanda geliştirdiği farklı yöntemleri ortaya koydu. Firma tarafından yapılan araştırmada, Hamas’ın her bir Bitcoin bağışı için farklı bir cüzdan adresi ortaya koyan bir algoritma geliştirdiği ifade edilirken, bu sayede bu bağışlarının takibinin yapılmasının çok zor bir hal aldığı ifade edildi.

Hamas’ın şu ana kadar 7500 dolarlık bir kripto para bağışı aldığı ifade edilirken, örgütün bu sayede kendine az da olsa bir gelir elde etme amacında olduğu belirtiliyor.

Hamas’ın yaptığı ilk çağrının ardından toplamda 2500 dolarlık BTC bağışı aldığı ortaya çıkmıştı. İlginç olan şey ise, bu adresin aslında Coinbase borsasında kayıtlı oluşuydu. Amerikan merkezli olan Coinbase borsasının bu cüzdan adresine sahip olması, İsrail lobisinin ciddi tepkisini çekmiş ve İsrailli kaynaklar Coinbase’i sert bir şekilde eleştirmişti. Coinbase yapılan o tüm sert eleştirlere rağmen, o dönem bu olay ile ilgili olarak hiçbir açıklama yapmadı. Sürecin sonrasında ise, konuyla ilgili çıkan haberler ve yapılan yorumlar azalarak sona ermişti.

Leave a comment