Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Kripto Paraları Hedef Aldı: Yasaklanmalılar!

Hindistan Merkez Bankası (RBI) Başkanı Shaktikanta Das, kripto para regülasyonları konusunda başarısız olunmasının yeni bir finansal krizi tetikleyeceğini öne sürdü.

Bloomberg’ün haberine göre Shaktikanta Das 21 Aralık tarihinde Mumbai’de düzenlenen bir etkinlikte, kripto para birimlerinin makroekonomiyi ve ülkenin finansal istikrarını tehdit eden bazı doğal riskleri barındırdığını belirtti.

Kripto paraların yasaklanması gerektiğini çünkü sektörün büyümeye devam etmesinin bir sonraki finansal krizi tetikleyeceğini öne süren başkan, kripto paraların aksine dijital merkez bankası paralarının (CBDC) yaygınlaşması gerektiğini ifade etti. Bu kapsamda Das, dijital bankacılık ihtiyaçları için yeni bir e-Rupi benimsenmesini de talep etti.

Das açıklamalarında, kripto para birimlerinin tamamen spekülasyon aracı olduğunun altını çizdi. Başkan, kripto paraların herhangi bir değer barındırmadığını iddia etti. Geçmişte de birçok kez kripto para birimlerinin risklerine dair uyarılar yayınlayan RBI, kripto para birimlerini tanımayı da reddediyor.

Öte yandan CBDC konusunda ise çalışmalarına hız kesmeden devam eden bankanın, aralık ayında dijital rupiyi perakende kullanım alanlarında test etmeye başladığı biliniyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!