Şu sıralar Hindistan Merkez Bankası (RBI) ve yayınladığı genelge yüzünden ona karşı dava açan Hindistan kripto para borsalarının arasındaki yasal savaş iyice kızışmaya başladı. Hindistan...

Hindistan Merkez Bankası Devam Eden Dava Sürecinde, Kriptoların ”Para Birimi Olarak” Geçerli Olmadığını İddia Etti

Hindistan

Şu sıralar Hindistan Merkez Bankası (RBI) ve yayınladığı genelge yüzünden ona karşı dava açan Hindistan kripto para borsalarının arasındaki yasal savaş iyice kızışmaya başladı. Hindistan Merkez Bankası Çarşamba günü yaptığı bir açıklamada, Bitcoin‘in ülke içerisinde Yüksek Mahkeme kararından önce tanınamayacağını iddia etti.

RBI Mahkeme esnasında yer alan yazılı ve yeminli açıklamasına göre, mevcut yasalar nedeniyle, kriptoların şu an için ne bir para birimi ne de bir para olarak kabul edilemeyeceğini, bunların ikisine de uymadığını vurguladı.

RBI’nin açıklaması şu şekilde:

”Kripto para birimlerinin gerçek para birimi olmadaki yetersizliği ortada. RBI’nin Bitcoin gibi sanal para birimlerini mevcut yasalar altında ”para birimi” olarak görmediği de bariz. Şu an güncel yasalar altında Bitcoin’i para birimi olarak gören hiçbir yetki bölgesi bulunmuyor.”

Dahası, CNN‘in News 18 kaynağındaki bir habere göre, RBI ifadesinin devamında kriptoların eşler arası bir ağ yarattığını ve bunların hizmet sağlayıcı tarafından kontrol edilemediğini, ”geçerli bir ödeme sistemi olarak bile kabul edilemeyeceklerini” de ifade etmiş.

Banka bir para biriminin ”geçerli bir para birimi” olarak kabul edilmesi için, ”benzer veya aynı fiş karakteristikleri, havale emirleri” gibi temel gereksinimlere ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Davanın bir sonraki duruşması, News 18 kaynağının iddiasına göre 17 Eylül tarihinde görüşülecek. Hint kripto para topluluğu üyeleri her şeyi bırakıp adeta söz konusu davaya odaklanmış durumda.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.