verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hindistan Merkez Bankası: Kripto Para, Tüketiciler İçin Doğrudan Risk Teşkil Ediyor

Hindistan Merkez Bankası, bu hafta yayımladığı finansal istikrar raporunda kripto paraların tüketicilerin korunması açısından “doğrudan risk” teşkil ettiğini belirtti.

Hindistan Merkez Bankasının raporunda, kripto para sektörünün dolandırıcılık ve fiyat volatilitesi bakımından riskler taşıdığı vurgulandı.

“Özel kripto paralar; tüketicilerin korunması ve suç gelirlerinin aklanması ile terörizm finansmanı ile mücadele edilmesi noktalarında doğrudan risk teşkil ediyor. Yüksek düzeyde spekülatif bir yapıya sahip oldukları için dolandırıcılık ve aşırı düzeyde fiyat volatilitesi risklerini de barındırıyorlar.”

Hindistan Merkez Bankasının kripto paralara yönelik duyduğu uzun vadeli kaygılar arasında sermaye akışının yönetimi, finansal ve makroekonomik istikrar, para politikalarının uygulanabilirliği ve mevcut para biriminin yerinin alınması gibi konu başlıkları bulunuyor.

Merkez bankası, kripto para kullanımının global düzeyde yaygınlaşmasıyla birlikte dünya genelindeki hükümet ve düzenleyici kurumların, söz konusu risklere karşı daha duyarlı davranmaya başladığını belirtti.

Hindistan parlamentosunun 22 Aralık itibarıyla sonlanan kış dönemi oturumlarında kripto para tasarısının gündeme alınması bekleniyordu. Tasarının içeriği, “tüm özel kripto paraların yasaklanmasını” öngörüyor. Detayları nihaileşmediği için parlamentonun gündemine girmeyen tasarı üstünde çalışmalar sürüyor.

Hindistan Merkez Bankası, kripto paralardan farklı olarak milli bir dijital merkez bankası parası (CBDC) çıkarma fikrini değerlendirmeyi sürdürüyor.


Görsel: Yeni Delhi, Laurentiu Morariu, Unsplash

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!